Polska Akcja Humanitarna otwiera stałą misję w regionie Puntland w Somalii; chce w pierwszej kolejności zapewnić jego mieszkańcom dostęp do źródeł wody - poinformowła fundacja w przesłanym we wtorek PAP komunikacie.
PAH chce otworzyć misję w stolicy półautonomicznego regionu Puntland - Garowe. Chce przeznaczać środki na budowę tzw. systemów wodnych, w których skład wchodzą studnie głębinowe oraz system dystrybucji wody. Długofalowe projekty PAH zamierza zainicjować na początku października. Podkreśla, że działania planuje w ścisłej współpracy z lokalną społecznością.
Fundacja zaznacza, że do kryzysu żywnościowego w Puntland doprowadził "fatalny stan infrastruktury wodnej spotęgowany przez największą od 60 lat suszę".
"Małe opady i słaba jakość gleby uniemożliwiają w tym regionie rozwój rolnictwa. Produkcja żywności uzależniona jest od działalności pasterskiej: hodowli kóz, owiec i wielbłądów. Brak dostępu do wody przełożył się bezpośrednio na sytuację żywnościową - drastycznie zmniejszył liczebność stad, zmusił ludzi do przeznaczania większości środków na zakup wody od prywatnych przedsiębiorców zamiast na gromadzenie żywności lub też do opuszczenia swoich domostw w poszukiwaniu pożywienia dla siebie oraz zwierząt" - zaznacza PAH.
Powołując się na dane agendy odpowiedzialnej za zasoby wodne stanu (PSAWEN), podaje, że pilnie potrzebnych jest co najmniej 50 studni głębinowych (o głębokości dochodzącej do 350 metrów). Fundacja zaznacza, że dzięki odpowiedniemu systemowi dystrybucji wody z jednej studni korzysta nawet 30 tys. osób.
Fundacja podkreśla, że budowanie tego rodzaju systemów chroni Somalijczyków od przymusu ucieczki do obozów uchodźców w poszukiwaniu pożywienia i podstawowych środków do życia. "Ponadto długofalowe inwestycje w sektor wodno-sanitarny przyczynią się do zapobiegania kolejnym kryzysom żywnościowym, które nawiedzają ten rejon świata" - podaje.
PAH informuje, że fundacja zebrała 2,5 mln zł na działania w Somalii. Wpłat można dokonywać na konto BPH 30 1060 0076 0000 3310 0016 1199.
Północ Somalii podzielona jest na dwa samozwańcze regiony autonomiczne - Puntland i Republikę Somalilandu, które nie uznają władz w stolicy kraju, Mogadiszu. Od 1991 roku Somalia pozbawiona jest stabilnego rządu.