W niedzielę na Dożynki Jasnogórskie w Częstochowie przybędą z pielgrzymką rolnicy z całej Polski. Udział w uroczystościach zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski - poinformowało PAP w piątek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski (KEP).
Tegoroczne uroczystości odbędą pod hasłem "Do Matki Jedności z Bogiem". Dożynki poprzedzi w sobotę, 3 września wieczorna msza św. w jasnogórskiej bazylice. Po Eucharystii odbędzie się Apel Jasnogórski i Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Wierni wezmą też udział w całonocnym czuwaniu w Kaplicy Matki Bożej, gdzie o północy zostanie odprawiona msza św.
Najważniejszym punktem programu niedzielnych uroczystości będzie suma pod Jasnogórskim Szczytem o godz. 11. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi biskup świdnicki Ignacy Dec. Ważnym momentem będzie błogosławieństwo wieńców żniwnych. Prezydent przed mszą wygłosi przemówienie.
"Jan Paweł II często podkreślał godność człowieka pracującego na roli. W duchu wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II, będziemy modlić się za wstawiennictwem Jasnogórskiej Pani - Matki Jedności Ludu Bożego - prosząc Boga o Jego błogosławieństwo dla Kościoła, Ojczyzny i wszystkich naszych rodzin" - zachęca ks. Stanisław Sojka z Krajowego Duszpasterstwa Rolników, zapraszając na Dożynki Jasnogórskie i Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników na Jasną Górę.
Pierwsze dożynki na Jasnej Górze odbyły się 5 września 1982 r. z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych, którzy zwrócili się z prośbą o zorganizowanie dziękczynienia za plony do ówczesnego prymasa Polski kard. Józefa Glempa. Przybyło na nie 300 tys. rolników. Tradycja organizowania dożynek i pielgrzymki rolników jest kultywowana do chwili obecnej.
W każdej diecezji sprawami duszpasterstwa rolników zajmuje się zazwyczaj kapłan delegowany przez biskupa diecezjalnego. W niektórych diecezjach wspierają go tzw. rejonowi lub dekanalni duszpasterze rolników.
Krajowe Duszpasterstwo Rolników od 1996 roku jest kontynuacją powstałej w 1982 r. Komisji Duszpasterstwa Rolników. Pierwszym przewodniczącym komisji był bp Jan Gurda, a jego następcą bp Roman Andrzejewski. W 1996 roku zlikwidowano komisję, powierzając opiekę nad rolnikami krajowemu duszpasterzowi rolników; pozostał nim bp Andrzejewski. Na 313. zebraniu plenarnym Episkopat wybrał na to stanowisko bp. Jana Styrnę, który koordynował prace duszpasterstwa rolników od lipca 2001 r. do czerwca 2011 r.
Decyzją 355. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się w dniach 24-26 czerwca br. w Licheniu, biskupa elbląskiego na stanowisku delegata KEP ds. duszpasterstwa rolników zastąpił biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski.