W kościele pw. św. Kazimierza Wielkiego w Madrycie kard. Kazimierz Nycz wygłosił katechezę dla młodych z Polski, którzy w stolicy Hiszpanii uczestniczą w 26. Światowym Dniu Młodzieży. Metropolita warszawski jest jednym z siedmiu polskich hierarchów, którzy w czasie tego spotkania głoszą katechezy
Wraz z rozpoczęciem ŚDM w Madrycie rozpoczęły się spotkania w parafiach na terenie miasta, podczas których biskupi z różnych krajów głoszą do młodych katechezy. Na terenie całej stolicy Hiszpanii takich miejsc jest ok. 260 a katechezy wygłaszane są w ok. 30 językach. Przedpołudniowe spotkanie składa się zwykle ze śpiewów, katechezy biskupa, świadectw oraz Mszy św.
Wraz z kardynałem Nyczem w spotkaniu w kościele pw. św. Kazimierza Wielkiego w dzielnicy Vicalvaro w Madrycie uczestniczył także prymas Polski senior kard. Józef Glemp. W swoim wystąpieniu metropolita warszawski mówił o trzech wielkich gigantach wiary: bł. Janie Pawle II, kard. Stefanie Wyszyńskim i św. o. Maksymilianie Kolbe.
Nawiązując do hasła spotkania „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni wierze” kard. Nycz podkreślił, że wiara może zmienić sens ludzkiego życia a jeden głęboko wierzący człowiek może uczynić niezmiernie dużo dla swojego środowiska, całego otoczenia, kraju a nawet świata. „Żeby wiara człowieka była mocna, musimy być zbudowana na mocnym a nie popękanym fundamencie i musi być zakorzeniona w Bogu” - stwierdził kardynał.
Mówiąc o postaci o. Maksymiliana kardynał Nycz podkreślił, że w jego świętości nie jest istotne tylko to, że został męczennikiem i jest przykładem, że w każdej sytuacji można zachować godność człowieka. „Maksymilian nie byłby zdolny do tego gestu, gdyby całym życiem nie karmił się Słowem Bożym, gdyby nie dorastał do miłości największej, bo nikt nie ma miłości większej od tej, gdy życie swoje ktoś oddaje za braci” - podkreślił.
W tym kontekście metropolita nawiązał do okresu przygotowania do małżeństwa podkreślając, że najważniejszym jest, aby nauczyć się miłości, która jest zadaniem; nauczyć się miłości gotowej do poświęcenia, gotowej przyjmować drugiego człowieka jako dar.
Kardynał zachęcał także młodych, aby powracali do postaci kard. Stefana Wyszyńskiego, wielkiego obrońcy wiary, który wyniósł tę wiarę ze swojego domu rodzinnego z Zuzeli. „Prymas Tysiąclecia potrafił dać świadectwo odwagi, męstwa i troski” - stwierdził.
Mówiąc o bł. Janie Pawle II kardynał wskazał na jego wiedzę, która nie była zawężona do jakiegoś jednego obszaru, dzięki czemu w tak wyjątkowy sposób mógł spełniać posługę Następcy Piotra. „Każdy z nas, niezależnie kim będzie w życiu, ma przewidziane przez Boga jakieś powołanie. Mamy zadanie je odkryć a głównym sposobem odkrycia powołania jest rozeznanie zdolności i talentów, którymi Pan Bóg nas obdarzył i rozwinięcie ich wszystkich” - zaznaczył hierarcha.
Mówiąc o religijnych korzeniach młodzieży kard. Nycz wskazał na sytuacje, gdy młodzi opuszczając kraj zapominają o swojej wierze. Według hierarchy świadczy to o tym, że ich korzenie wiary nie były dość głębokie, że tratowali wiarę tylko jako tradycję. W tym kontekście metropolita zachęcał młodych do trwania na modlitwie, szczególnie tej osobistej, cichej. „Wiara wtedy jest spójna, gdy jest osobowym spotkaniem z Bogiem” - zaznaczył.
Katechezy dla polskich grup uczestniczących w 26. ŚDM odbywają się w siedmiu miejscach na terenie Madrytu. Oprócz kard. Nycza głoszą je: bp Andrzej Czaja, bo. Wojciech Polak, bp Marek Jędraszewski, bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Marek Mendyk i bp Henryk Tomasik.