ONZ: w Strefie Gazy brakuje żywności, wzrasta liczba ofiar, świat musi zareagować

Szefowie sześciu agencji ONZ wezwali w poniedziałek do pilnego wznowienia blokowanych przez Izrael dostaw pomocy do Strefy Gazy i zawieszenia broni. W pierwszym tygodniu nowej ofensywy zginęło lub zostało rannych ponad 1000 dzieci - był to najbardziej tragiczny dla dzieci tydzień w ciągu ostatniego roku.

08.04.2025 07:57 PAP

dodane 08.04.2025 07:57

"Ponad 2,1 mln ludzi jest uwięzionych, bombardowanych i głodzonych, podczas gdy na przejściach granicznych gromadzone są zapasy żywności, lekarstw i paliwa" - napisano w liście.

Szefowie oenzetowskich agencji wyliczyli, że z powodu braku mąki w Strefie Gazy zamknięto piekarnie, a funkcjonujące tylko częściowo placówki opieki zdrowotnej są przeciążone i kończą im się podstawowe środki medyczne.

Strefa Gazy jest zrujnowana trwającą blisko półtora roku wojną. Izrael na początku marca odciął dostawy pomocy humanitarnej, a 18 marca wznowił ofensywę, by zmusić Hamas do przyjęcia swoich warunków przedłużenia zawartego w styczniu rozejmu, w tym uwolnienia wciąż więzionych zakładników.

Przedstawiciele izraelskiego rządu zapewniali, że wraz ze zwiększeniem napływu pomocy po zawarciu rozejmu w styczniu do Strefy Gazy dotarły zapasy, które powinny wystarczyć jej ludności na kilka miesięcy.

Te dostawy dały chwilową ulgę, ale "twierdzenia, że jest wystarczająco dużo żywności, by nakarmić wszystkich Palestyńczyków w Strefie Gazy są dalekie od rzeczywistości" - podkreślili autorzy tekstu. Zaznaczyli, że działania militarne w Strefie Gazy pokazują "całkowity brak szacunku dla życia ludzkiego".

Według ministerstwa zdrowia Strefy Gazy od wznowienia ataków zginęło w nich ponad 1,3 tys. Palestyńczyków, a podczas całej wojny - ponad 50,7 tys.

"Apelujemy do światowych przywódców, by podjęli zdecydowane i pilne działania: chronili cywilów, umożliwili pomoc, uwolnili zakładników i na nowo wprowadzili rozejm" - napisali m.in. dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szefowa UNICEF-u, dyrektorka Światowego Programu Żywnościowego (WFP) i zastępca sekretarza generalnego ONZ Tom Fletcher, odpowiedzialny za wysiłki humanitarne całej Organizacji.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października 2023 r. Zabito wówczas około 1200 osób, a 251 uprowadzono. Izraelska armia uważa, że w niewoli pozostaje 24 zakładników i przetrzymywane są ciała 35 kolejnych porwanych.

Portal Times of Israel poinformował w poniedziałek za swoim źródłem, że izraelska armia pracuje nad wdrożeniem procedur dostarczania pomocy do Strefy Gazy w sposób, który uniemożliwi jej zrabowanie przez Hamas. Biuro premiera Benjamina Netanjahu zdementowało jednak również w poniedziałek podobne doniesienia przedstawione przez portal Ynet.

Izrael od dawna oskarża Hamas o przejmowanie transportów humanitarnych, przez co pomoc zamiast trafiać do potrzebujących, staje się źródłem zarobku tej terrorystycznej grupy.

Arabski dziennik Asharq Al-Awsat napisał z kolei, że Egipt przedstawił nową propozycję przedłużenia rozejmu, zakładającą 40-70 dni rozejmu w zamian za wypuszczenie ośmiu zakładników.

Według wcześniejszych informacji mediów Izrael żądał wypuszczenia 11 zakładników, a Hamas godził się na uwolnienie piątki porwanych.

Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ sp/

1 / 1