O tym, jak odczytywać i przekazywać dalej przesłanie św. Jana Pawła II, mówi ks. dr Łukasz Piórkowski.
Szymon Babuchowski: Jesteśmy z tego samego rocznika, więc obaj dobrze pamiętamy marsze po śmierci Ojca Świętego, czuwania w parafiach i modlitwy o 21.37. Mówiło się o nas: „pokolenie JP2”. Czy słusznie? A może jednak trochę na wyrost?
ks. Łukasz Piórkowski: Jestem przekonany, że dla tego pokolenia, które z Janem Pawłem II miało bardzo silny związek emocjonalny, duchowy, dzięki relacjom, które papież z nami budował – to sformułowanie jest zasadne. Jednak obecnie, w 20. rocznicę jego śmierci, możemy powoli odchodzić od nawykowego postrzegania tego dziedzictwa i koncentrować się na tym, co faktycznie jest w nim inspirujące. To był przecież pontyfikat, który zmienił Polskę i świat, zmienił Kościół na przełomie wieków. To dziedzictwo nieustannie oddziałuje głębią przekazu, że odpowiedzią na ludzkie lęki, słabości jest Bóg, Jezus Chrystus oraz świat wartości.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Szymon Babuchowski
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.