Odwaga wejścia w kryzys, czyli o towarzyszeniu młodym, którzy odchodzą z Kościoła

O tym, że młodym nie wystarcza duchowy fast food, o ich odchodzeniu z Kościoła i kryzysie tożsamości, który trzeba przeżyć, by umieć im autentycznie towarzyszyć, mówi o. Tomasz Franc, dominikanin, psycholog i terapeuta.

Magdalena Dobrzyniak: Czy w Kościele grozi nam pokoleniowa wyrwa?

o. Tomasz Franc OP:
Jeszcze kilkanaście lat temu odpowiedziałbym, że takiego zagrożenia nie ma, ale dziś coraz bardziej skłaniam się do myśli, że musimy się zmierzyć z tym, że rzeczywiście czeka nas pewnego rodzaju tąpnięcie. To jest proces demograficzny, bo takie tąpnięcie będzie niebawem dotyczyło także uniwersytetów i innych miejsc, gdzie kształci się młodzież. Ten niż siłą rzeczy musi więc dotyczyć również obecności młodych w Kościele, choć oczywiście nie można tego tłumaczyć wyłącznie przyczynami demograficznymi. Trzeba się przygotować na pokoleniową lukę. To według mnie nieuniknione, choć pewnie w różnych środowiskach, parafiach, będzie odczuwalne w odmienny sposób. Na przykład duszpasterstwa akademickie, trafiające do ludzi wchodzących w charakterystyczny dla uniwersytetów i dla tego etapu życia klimat otwartości, poszukiwań, pytań, duchowego głodu, albo duszpasterstwa sprofilowane na młodych dorosłych, którzy rozeznają swoje powołanie, w większych ośrodkach prawdopodobnie będą odczuwały tę pokoleniową wyrwę inaczej niż parafie w mniejszych miejscowościach. Z pewnością jednak moment, w którym obecność młodego człowieka w kościelnych ławkach nie jest oczywista, nadchodzi wielkimi krokami. Już widzimy wyraźne przejawy tego zjawiska. 

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Magdalena  Dobrzyniak Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).