15 czerwca br. Benedykt XVI mianował tego 46-letniego obecnie franciszkanina ordynariuszem diecezji kijowsko-żytomierskiej, nadając mu jednocześnie godność arcybiskupa tytularnego „ad personam”.
Ingres będzie wielkim wydarzeniem dla Kościoła na Ukrainie, ponieważ jest to pierwszy arcybiskup rzymskokatolicki w Kijowie. W ten sposób łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki skomentował zaplanowany na 6 sierpnia uroczysty ingres arcybiskupa Piotra Malczuka do konkatedry św. Aleksandra w stolicy Ukrainy.
„Cieszymy się, że Ojciec Święty mianował właśnie tego młodego kapłana. Ufamy, że swoim doświadczeniem w zakonie franciszkańskim, w którym był m.in. prowincjałem, a także biskupa pomocniczego w Odessie, będzie mógł wzbogacać nasz stale odradzający się i kwitnący Kościół, że będzie mu nadal służył i wspierał swoją posługą duszpasterską” – powiedział metropolita lwowski, który będzie przewodniczył obrzędom w Kijowie. Jego zdaniem, jest to swego rodzaju „wiosna Kościoła katolickiego na Ukrainie”. Przypomniał, że również na czele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickigo stoi obecnie młody hierarcha – arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk.
Poprzednia intronizacja biskupa katolickiego obrządku łacińskiego - Andrzeja Załuskiego - w katedrze w Kijowie odbyła się w 1680 r. Później władze carskie i komunistyczne nie pozwalały, aby w stolicy Ukrainy urzędował biskup rzymskokatolicki. Na intronizację abp. Malczuka zaproszono biskupów z Ukrainy, Polski i innych krajów, a także władze państwowe.
Piotr Malczuk urodził się 7 lipca 1965 w miejscowości Słoboda Raszkowska na terenie dzisiejszej Mołdawii w zasiedziałej tam od kilku wieków rodzinie polskiej (zresztą cała wioska była co najmniej od połowy XVIII w. ostoją polskości i katolicyzmu). Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do katolickiego seminarium duchownego w Rydze i tam 7 czerwca 1992 przyjął święcenia kapłańskie. Równolegle do studiów seminaryjnych rozpoczął nowicjat w tajnym jeszcze wówczas na Ukrainie Zakonie Braci Mniejszych (franciszkanów – bernardynów), przyjmując imię Herkulan. W rok po święceniach złożył w nim śluby wieczyste. W 1998 uzyskał doktorat z duchowości na Papieskim Ateneum św. Antoniego w Rzymie.
Po powrocie do kraju przez rok był wikarym w parafii w zamieszkanej głównie przez Polaków wiosce Połonne (1998-1999), a następnie przełożonym Kustodii św. Michała Archanioła (na miejsce o. Maksymiliana Leona Dubrawskiego, który kilka miesięcy wcześniej został biskupem pomocniczym w Kamieńcu Podolskim). Na tym stanowisku doprowadził do nadania w 2004 r. Kustodii rangi samodzielnej prowincji zakonnej i został jej pierwszym przełożonym. Jednocześnie organizował dni skupienia i konferencje formacyjne dla zakonnic pracujących w Żytomierzu i okolicach. Był także cenionym spowiednikiem i wykładowcą w nowicjacie zakonnym w Baranówce. Od 2007 był ekonomem prowincji.
29 marca 2008 Benedykt XVI mianował o. Malczuka biskupem pomocniczym diecezji odesko-symferopolskiej; sakrę nowy biskup przyjął 3 maja tegoż roku. Jego zawołaniem biskupim są słowa z Reguły św. Franciszka: "Posiąść Ducha Pańskiego". 15 czerwca br. papież powołał go na biskupa diecezji kijowsko-żytomierskiej, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego „ad personam”, na miejsce bp. Jana Purwińskiego, który w tym samym dniu ustąpił z tego stanowiska, zgodnie z kanonem 401. Kodeksu Prawa Kanonicznego.