Bp Bronakowski zaapelował o podjęcie dobrowolnej rezygnacji z picia alkoholu

Od nas zależy, czy będziemy trzeźwym narodem - mówił.

O podjęcie dobrowolnej rezygnacji z picia alkoholu, zwłaszcza w zbliżającym się okresie Wielkiego Postu, zaapelował do wiernych przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski. Od nas zależy, czy będziemy trzeźwym narodem - mówił.

Bp Bronakowski wziął we wtorek udział w konferencji prasowej zapowiadającej 58. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku obchodzony będzie od 2 do 8 marca pod hasłem "Odpowiedzialni za trzeźwość".

"Od każdego z nas zależy, czy będziemy trzeźwym narodem, a tym samym narodem mocnym i wolnym. Tej odpowiedzialności nie możemy przerzucać na innych. Każdy musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy pielęgnuje trzeźwość w życiu codziennym?" - podkreślił hierarcha.

Bp Bronakowski zaapelował do wiernych o podjęcie dobrowolnej rezygnacji z picia alkoholu, zwłaszcza w zbliżającym się okresie Wielkiego Postu. "Nie czekajmy jednak z tym do Środy Popielcowej, ale już od niedzieli 2 marca złóżmy ten piękny dar serca Bogu z prośbą o ratunek dla zniewolonych" - prosił.

Wezwał też wszystkich wierzących o stałą modlitwę w intencji trzeźwości i zaangażowanie się w inicjatywy trzeźwościowe.

Bp Bronakowski przypomniał, że w 2017 r. w Warszawie odbył się Narodowy Kongres Trzeźwości pod hasłem "Rola państwa i samorządów w służbie trzeźwości Narodu". Wyjaśnił, że uczestnicy kongresu zwracali uwagę na odpowiedzialność poszczególnych instytucji, zwłaszcza Kościoła, rządu i samorządów, w promowaniu postawy trzeźwości.

"Oczekujemy likwidacji reklamy alkoholu i unormowania dostępności fizycznej alkoholu. W tej dziedzinie nie uczyniono dotąd nic pozytywnego. Reklama alkoholu jest wciąż obecna. Ponadto w Polsce alkohol jest bardzo tani, a liczba punktów, gdzie jest on dostępny jest ogromna - w całej Polsce jest ponad 123 tys. punktów sprzedaży alkoholu, co wpływa na zwiększenie jego spożycia" - ocenił przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Dodał, że kolejnym postulatem kierowanego przez niego zespołu jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. "Alkohol sprzedawany na stacjach paliw jest zagrożeniem dla zdrowia i życia kierowców" - stwierdził.

Dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu o. Dawid Napiwodzki mówił o zaangażowaniu Kościoła w promowanie trzeźwości poprzez tworzenie przestrzeni, w których osoby uzależnione mogą uzyskać pomoc i rozpocząć drogę dochodzenia do trzeźwości. Przypomniał, że ośrodki apostolstwa trzeźwości prowadzone przez Kościół zaczęły się powstawać w latach 80., podobnie jak wspólnoty, których zadaniem jest pomoc osobom uzależnionym. Przypomniał, że takim miejscem jest m.in. Wspólnota Cenacolo, która w Polsce prowadzi cztery domy.

Członek Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych dr hab. Krzysztof Wojcieszek zaznaczył, że według badań najważniejszym czynnikiem chroniącym dzieci i młodzież przed nadużywaniem substancji uzależniających jest silna więź z rodzicami i wychowawcami. Dodał, że w zestawie czynników chroniących wysoko plasuje się również aktywność religijna ludzi młodych.

Zdaniem dr Wojcieszka rodzice, którzy chcą wychowywać dzieci w duchu trzeźwości nie powinni nigdy upijać się w obecności dzieci i zawsze powinni reagować, kiedy są świadkami, jak nieuczciwi sprzedawcy sprzedają alkohol osobom nieletnim.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu obchodzony jest od 1968 r. Rozpoczyna się w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu. Z tej okazji Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przygotował materiały duszpasterskie zawarte w Vademecum Apostoła Trzeźwości 2025.

« 1 »