„Mesjasz” Händla – natchnione arcydzieło, które powstało w zaledwie... 23 dni

„Naprawdę jestem przekonany, że widziałem całe niebo przede mną, a w nim wielkiego, potężnego Boga we własnej postaci” – miał powiedzieć po napisaniu słynnego „Alleluja” z oratorium „Mesjasz”. 340 lat temu urodził się Georg Friedrich Händel.

Choć to dzieło przyniosło Händlowi światową sławę i zalicza się dziś do najbardziej rozpoznawalnych jego kompozycji, początkowo nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy. Pod koniec lat trzydziestych XVII  wieku wydawało się, że urodzony w niemieckim Halle artysta największe sukcesy ma już za sobą. Niemal od początku stulecia święcił triumfy we Włoszech i w Anglii. W Londynie prowadził teatr operowy i został nadwornym kompozytorem króla Jerzego II. Jednak opery w stylu włoskim, z którymi kojarzony był Händel, nie cieszyły się już taką popularnością jak w poprzednich dekadach. Sytuacja finansowa muzyka znacznie się pogorszyła, narosły wokół niego intrygi, a poczucie wypalenia zawodowego sprawiało, że coraz częściej myślał już o muzycznej emeryturze. Rozważał nawet powrót do Niemiec. I właśnie wtedy przyszło zaproszenie z Irlandii, które miało diametralnie odmienić jego artystyczną sytuację.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.