Namibia: Zmarł pierwszy prezydent, uważany za ojca niepodległości kraju

Pierwszy prezydent Namibii Sam Nujoma, uważany za ojca niepodległości kraju, zmarł w sobotę w wieku 95 lat - poinformowała w niedzielę kancelaria głowy państwa.

"Nasz Ojciec założyciel przeżył długie i doniosłe życie, podczas którego służył w wyjątkowy sposób narodowi swego ukochanego kraju" - oznajmił w oświadczeniu prezydent Nangolo Mbumba.

Nujoma był współzałożycielem powstałego w 1960 r. ruchu niepodległościowego SWAPO (Organizacja Ludu Afryki Południowo-Zachodniej) i doprowadził do uniezależnienia się Namibii od Republiki Południowej Afryki. Namibia uzyskała niepodległość w 1990 r.

Podjął też starania o zjednoczenie liczącej 2 mln osób ludności kraju, pochodzącej z kilkunastu grup etnicznych. O utrzymywanie podziałów wśród Namibijczyków zabiegano w czasach systemu apartheidu.

Zrezygnował z władzy w wieku 75 lat w 2005 r., wyznaczając zaufanego polityka na swojego następcę.

W 2021 r. uznał za niewystarczającą sumę ponad miliarda euro, przekazaną przez Niemcy tytułem zadośćuczynienia za masakrę dziesiątek tysięcy przedstawicieli grup Herero i Nama, uważaną za pierwsze ludobójstwo XX wieku.

Podczas jednego z ostatnich wystąpień publicznych w maju 2022 r., gdy miał 93 lata, podniósł zaciśniętą pięść i zaapelował o dalsze poświęcenie się "ideałom panafrykańskim". (PAP)

mw/ szm/

« 1 »
TAGI: