Tragiczne skutki tej praktyki dotykają ok. 200 milionów kobiet i dziewcząt

Okaleczanie żeńskich narządów płciowych jest główną przyczyną śmierci dziewcząt tam, gdzie jest to praktykowane, wykazują badania, przytaczane przez portal theconversation.

Okaleczanie lub wycinanie żeńskich narządów płciowych (FGM/C) to głęboko zakorzeniona praktyka kulturowa, która dotyka około 200 milionów kobiet i dziewcząt.

Ma miejsce w co najmniej 25 krajach Afryki, a także w niektórych częściach Bliskiego Wschodu i Azji, jak również wśród populacji imigrantów na całym świecie. 

Praktyka ta jest „uzasadniana” przekonaniami kulturowymi dotyczącymi kontrolowania kobiecej seksualności i możliwości zawarcia małżeństwa. Powoduje ona natychmiastowe i trwające całe życie szkody fizyczne i psychiczne u dziewcząt i kobiet, w tym silny ból, powikłania podczas porodu, infekcje i urazy.

Jak wykazują badania przeprowadzone w 15 krajach, okaleczanie żeńskich narządów płciowych jest jedną z głównych przyczyn śmierci dziewcząt i młodych kobiet w krajach, w których jest to praktykowane.

Do śmierci dochodzi w wyniku ciężkiego krwawienia, infekcji, wstrząsu lub utrudnień w czasie porodu.

Wg badań przeprowadzonych w 15 krajach wskutek praktyki odnotowano rocznie 44 000 zgonów. Jest to tym samym częstsza przyczyna zgonów w badanych krajach niż jakakolwiek inna przyczyna, z wyjątkiem infekcji, malarii i infekcji dróg oddechowych lub gruźlicy.

Inaczej mówiąc, jest to większa przyczyna zgonów niż HIV/AIDS, odra, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wiele innych dobrze znanych zagrożeń dla zdrowia młodych kobiet i dziewcząt w tych krajach.

Praktyka ta jest szczególnie rozpowszechniona w kilku krajach afrykańskich, w Gwinei, Mali, Sierra Leone. Wysokie wskaźniki odnotowano w Egipcie, co wskazuje, że okaleczanie żeńskich narządów nie ogranicza się do Afryki Subsaharyjskiej.

Wiek, w którym dochodzi do okaleczania żeńskich narządów płciowych, różni się znacznie w zależności od kraju. W Nigerii 93% zabiegów wykonuje się u dziewcząt w wieku poniżej pięciu lat. Z kolei w Sierra Leone większość dziewcząt poddaje się zabiegowi w wieku od 10 do 14 lat.

Większość zabiegów FGM/C przeprowadza się bez znieczulenia, odpowiedniego nadzoru lekarskiego i sterylnego sprzętu. Powstałe powikłania mogą obejmować ciężkie krwawienie, infekcję i wstrząs. Nawet jeśli nie jest to bezpośrednio śmiertelne, praktyka ta może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych i zwiększonego ryzyka podczas porodu.

Osoby, które przeżyły, często stają w obliczu traumy psychicznej i wyzwań społecznych.

W wielu społecznościach FGM/C jest głęboko zakorzenione w praktykach kulturowych i powiązane z perspektywami małżeńskimi, co utrudnia rodzinom oparcie się presji kontynuowania tradycji.

Reformy prawne są kluczowe dla zakończenia tej praktyki, która pozostaje legalna w pięciu z 28 krajów, w których jest najczęściej praktykowana.

Również zaangażowanie społeczności, edukacja i wsparcie dla organizacji oddolnych są niezbędne do zmiany głęboko zakorzenionych przekonań i praktyk kulturowych.

Jak podkreśla raport, nie chodzi tylko o zmianę tradycji, lecz o ratowanie życia. Od tego zależy życie milionów dziewcząt i młodych kobiet.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

kabe/theconversation