KE podpisała umowę na 146 mln szczepionek przeciw Covid-19

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że podpisała z amerykańskim koncernem Moderna umowę na zakup szczepionek przeciw Covid-19. 17 krajów uczestniczących w inicjatywie, w tym Polska, będzie mogło zamówić w ciągu czterech lat do 146 mln dawek szczepionki.

Z listy krajów biorących udział w inicjatywie, którą rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova udostępniła PAP, wynika, że umowa została zawarta z Moderną także w imieniu Polski.

Pozostałe kraje to: Belgia, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Finlandia, Francja, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Szwecja i Słowenia, a także nienależące do UE Norwegia i Macedonia Północna.

Jak poinformowała KE, "kraje uczestniczące będą mogły zamówić do 146 mln dawek szczepionki mRNA przeciw Covid-19, w zależności od potrzeb i kontekstu krajowego oraz bez minimalnej liczby dawek do kupienia". Kontrakt będzie obowiązywać przez cztery lata.

Ponadto KE podkreśliła w komunikacie, że chociaż szczepionki przeciw Covid-19 są już dostępne (w przeciwieństwie do okresu pandemii, kiedy dopiero opracowywano antidotum i rozpoczęto jego produkcję - PAP), to dzięki umowie zapewnione będą łatwe warunki transportu i przechowywania.

W ocenie KE może to być szczególnie istotne w czasach kryzysu, ponieważ zamówione szczepionki mogą być przechowywane w normalnych temperaturach zamarzania, bez konieczności stosowania warunków ultra zimnego łańcucha. Ponadto kraje uczestniczące będą miały wstępnie napełnione strzykawki, które ułatwiają podawanie szczepionki i mogą zapewnić szybszą kampanię szczepień.

KE nie ujawniła ceny zamówionych szczepionek.

Umowę zawarł Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA), który powstał przy KE po pandemii Covid-19. Organ ten ma pomagać UE w lepszym radzeniu sobie z kryzysami zdrowotnymi. W czasie pandemii Covid-19 powstał także unijny mechanizm wspólnych zamówień z obszaru zdrowia, który ma stanowić uzupełnienie zamówień na poziomie krajowym. Do mechanizmu przyłączyło się łącznie 37 państw (także nienależących do Wspólnoty).

Z Brukseli Magdalena Cedro

Od redakcji Wiara.pl

Bez minimalnej liczby dawek do kupienia? Więc można będzie nie kupić wcale? Chyba dobrze. Bo przecież ta epidemia już się skończyła. Doktor Putin napadając na Ukrainę  skończył ją w Europie. A zwłaszcza już w Polsce. Ciekawszym jednak od listy owych 17 krajów mogących szczepionki kupić jest to, których krajów na tej liście nie ma.

« 1 »