Inżynieria genetyczna – blaski i cienie

Renomowane pismo naukowe „Nature” opublikowało prowokacyjny artykuł na temat manipulacji genetycznych. Komentuje go biotechnolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. dr hab. n. med. Piotr Rieske w rozmowie z Jarosławem Dudałą.

Jarosław Dudała: Zajmuje się Pan biologią nowotworów na poziomie molekularnym, zatrudnia Pan osoby zajmujące się inżynierią genetyczną. Czyli nie jest pan wrogiem inżynierii genetycznej?

Prof. Piotr Rieske:
Nie! Poza onkologią, zajmuję się różnymi terapiami biotechnologicznymi, (głównie immunoterapiami), medycyną regeneracyjną, czyli zastosowaniem w terapiach pewnego rodzaju komórek macierzystych. Nie, generalnie nie jestem wrogiem inżynierii genetycznej.

A jednak 8 stycznia w renomowanym czasopiśmie naukowym „Nature” ukazał się tekst dotyczący inżynierii genetycznej, który… może nie zmroził Panu krwi w żyłach, ale…

…podniósł mi ciśnienie i wywołał we mnie sprzeciw. I nie tylko u mnie. Bardzo wielu naukowców – biologów, biotechnologów – sprzeciwia się opisanym tam pomysłom. Bardzo poważne wątpliwości mają też socjologowie, psychologowie, prawnicy…

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.