Cisza nie jest milczeniem

"Podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi" (Hbr 1,3b)

Hbr 1,3b

„podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi” (Hbr 1,3b)

Mistrzowie duchowości lubią powtarzać, że Bóg jest Ciszą. Ale to nie oznacza, że jest milczeniem. „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców naszych przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna”, pisze autor Listu do Hebrajczyków.

Stworzenie i cała historia zbawienia jest jedną wielką opowieścią Boga. Komunikacja nieustająca. Przez Syna swojego, Słowo Odwieczne, nie tylko stworzył wszechświat. „Ten Syn, który jest odblaskiem Jego chwały i odbiciem Jego istoty, podtrzymuje wszystko słowem swej potęgi (…)”.

Świat przestałby istnieć, gdyby Bóg nie wypowiadał już nad nami swojego słowa. Intuicyjnie czujemy to, gdy przerażeni rozmiarami zła w świecie, spontanicznie pytamy: gdzie jesteś, Boże?

„Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał”. Wypowiedziane słowo Boga zawsze stwarza na nowo i podtrzymuje przy życiu. Nieustanna komunikacja Boga wydaje się milczeniem, gdy po stronie człowieka brakuje odpowiedzi. Rozgadani, przebodźcowani wrażeniami, informacjami, oczekiwaniami - zamiast wejść w ciszę, która jest językiem Boga, oskarżamy Go o milczenie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina Jacek Dziedzina W I czytaniu Zastępca redaktora naczelnego, w „Gościu” od 2006 roku, specjalizuje się w sprawach międzynarodowych oraz tematyce związanej z nową ewangelizacją i życiem Kościoła w świecie; w redakcji odpowiada m.in. za kierunek rozwoju portalu tygodnika i magazyn "Historia Kościoła"; laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka; ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie, prowadził również własną działalność wydawniczą.