Szkice Andrzeja Babuchowskiego o czeskiej kulturze rzucają nowe światło na opisywanych w książce ludzi, zjawiska oraz wydarzenia z historii.
Jest wielu wybitnych bohemistów, znawców czeskiej kultury i autorów przekładów, które weszły do polskiego kanonu literatury. Wyjątkowa wśród nich pozycja Andrzeja Babuchowskiego, wieloletniego redaktora „Gościa Niedzielnego”, bierze się stąd, że potrafił w czeskiej kulturze znaleźć obszary, utwory i ludzi niezauważonych przez innych, a mianowicie cały obszar duchowości naznaczonej metafizyką i literaturę powstałą z inspiracji religijnej. W tym sensie ta publikacja jest polemiką z obrazem czeskiej kultury i duchowości, jaki utrwalił Mariusz Szczygieł w głośnych reportażach – skądinąd interesujących, ale redukujących czeską duchowość i mentalność do współczesnej wersji szwejkizmu, przyprawionego sporą dozą hedonizmu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Grajewski W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.