Wirus HPV może być groźny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy, ale też raka odbytu oraz szyi i głowy. Tym nowotworom można zapobiegać.
Czym jest HPV? Skrót pochodzi od angielskich słów human papillomavirus i oznacza wirusy brodawczaka ludzkiego. Liczba mnoga jest tu jak najbardziej uzasadniona, bowiem należą one do rodziny wirusów, które występują również u zwierząt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że najgroźniejsze są dla zdrowia człowieka tzw. rakotwórcze genotypy HPV. – Możemy się chronić przed następstwami tych zakażeń dzięki profilaktycznym szczepieniom – zaznacza prof. Leszek Szenborn, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, wakcynologii i pediatrii. Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreśla, że szczepienia, które są praktykowane od dziesiątków lat i uratowały miliony istnień, są niestety niedoceniane.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.