W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: Tajemnice Cudownego Medalika

Szczególnie polecamy reportaż z uroczystości rocznicowej objawień maryjnych w sanktuarium Cudownego Medalika Maryi Niepokalanej w Paryżu.

W najnowszym „Gościu Niedzielnym” nr 49/2024
Gość Niedzielny


To nie magia! [Marcin Jakimowicz]

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny skłoniła Marcina Jakimowicza do refleksji o kulcie, jakim cieszy się Cudowny Medalik. „Gdzie jest granica między talizmanami i amuletami a znakami wiary?” – zadaje pytanie. Dziennikarz Gościa przypomina, czym są sakramentalia. „Wszystko zależy od wiary osoby, która je nosi. To kwintesencja problemu. A granica, jak zwykle, gdy chodzi o delikatną przestrzeń wiary, jest cieniutka. I przebiega przez nasze serce” – tłumaczy. Ludzie bowiem potrzebują znaków. Łatwiej nam posługiwać się zmysłami niż myśleć wyłącznie abstrakcyjnie. Przedmiotom możemy więc przypisywać własności magiczne, ale mogą być też dla nas znakiem Bożej łaski – wyjaśnia Marcin Jakimowicz.

Długodystansowiec [Andrzej Grajewski]

Sylwetkę Karola Nawrockiego, popieranego przez PiS kandydata na prezydenta RP przygotował Andrzej Grajewski. Dziennikarz Gościa omawia dotychczasowe dokonania Nawrockiego, a także jego mocniejsze i słabsze strony, zasięgając opinii znających go osobiście pracowników IPN, muzealników, polityków, samorządowców. Podkreśla jego energię i wolę walki. „Im bardziej będzie lekceważony, tym groźniejszym stanie się w rywalizacji o fotel prezydencki” – konkluduje Andrzej Grajewski.

Czy Netanjahu stanie przed sądem? [Maciej Legutko]

W listopadzie kolejna ważna figura międzynarodowa dołączyła do listy osób ściganych przez Międzynarodowy Trybunał Karny. W marcu 2023 wydano nakaz aresztowania Władimira Putina za zbrodnie wojenne dokonane na Ukrainie. Od 21 listopada 2024 haski trybunał ściga również premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela jest wydarzeniem bez precedensu. Maciej Legutko analizuje przyczyny tej decyzji. „W toku działań wojennych Izrael zaatakował wszystkie 36 szpitali istniejących w Strefie Gazy. Izraelskie siły zbrojne zabiły 175 pracowników organizacji humanitarnych” – wylicza Maciej Legutko, omawiając jednocześnie sprzeczne reakcje na arenie międzynarodowej. Ponieważ prawdopodobnie premier Izraela nigdy nie zostanie aresztowany, cała sytuacja grozi osłabieniem autorytetu międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości – zauważa Maciej Legutko.

Po co nam małe reaktory? [Wojciech Teister]

Małe reaktory modułowe miały zrewolucjonizować polską energetykę jeszcze przed uruchomieniem pierwszej dużej elektrowni jądrowej. Czy jest jeszcze na to szansa? – pyta Wojciech Teister. Małe reaktory modułowe to rozwiązanie stosunkowo nowe – Polska miała być jednym z pierwszych państw, które je uruchomi. Niestety prace nad nimi zostały wstrzymane. Tymczasem wiadomo, że nie ma obecnie już żadnych szans na uruchomienie elektrowni jądrowej w Choczewie szybciej niż w 2039 r. W międzyczasie od 2028 r. rozpocznie się wygaszanie działania elektrowni węglowych w Bełchatowie – jednego z najważniejszych ogniw stabilności systemu energetycznego Polski. Bełchatów ma całkowicie zamknąć produkcję energii w 2036 r. To w praktyce daje nam co najmniej kilka lat potężnej luki energetycznej, której w żaden sposób nie da się zapełnić energią z naturalnych, odnawialnych źródeł, które są czyste i ekologiczne, ale nie stabilne – alarmuje Wojciech Teister.

« 1 »

Red.