Wspominać i budzić emocje. Katowicka1925.pl - nowy serwis poświęcony 100-leciu archidiecezji katowickiej

Setne urodziny to dobra okazja do przypomnienia dziedzictwa, pozostawionego nam przez minione pokolenia. Aby wspominać, budzić emocje i skłaniać do refleksji, stworzyliśmy serwis internetowy katowicka1925.pl.

Nasz serwis nie jest encyklopedią. Uznaliśmy, że w przestrzeni internetowej istnieje wystarczająca liczba stron www na ten temat, aby nie trzeba było ich dublować. Prezentujemy więc subiektywny, czasem niewolny od emocji, wybór najważniejszych, naszym zdaniem, postaci oraz wydarzeń, które w sposób wyjątkowy odcisnęły się na życiu naszego Kościoła lokalnego na przestrzeni ostatnich 100 lat. W kategorii biskupów katowickich, świętych czy błogosławionych i kandydatów na ołtarze sprawa była prosta. Temat definiował zakres opisywanych postaci. Takiego oczywistego kryterium nie było jednak w innych przypadkach, na przykład kalendarium, odnotowującego najważniejsze wydarzenia w stuletniej historii Kościoła katowickiego. Można więc zapytać, dlaczego piszecie o tym, a nie innym kapłanie, bądź przedstawiacie taką, a nie inną świątynię. Staraliśmy się wybierać postacie znaczące, a jednocześnie zróżnicowane, zarówno pod kątem ich działalności duszpasterskiej, jak i miejsca pochodzenia oraz pracy. Podobnie jest z kościołami prezentowanymi nie tylko pod kątem walorów architektonicznych, ale także duchowego bądź społecznego ich znaczenia. 

Punktem odniesienia nie był dla nas obecny kształt archidiecezji. Zamieszczamy postacie oraz opisujemy świątynie z terenów, które do archidiecezji katowickiej dzisiaj nie należą. Dotyczy to przede wszystkim terenów Śląska Cieszyńskiego oraz ziemi tarnogórskiej. Przez dziesięciolecia obecności w strukturach diecezji katowickiej te ziemie były jej integralną częścią i stanowiły o bogactwie śląskiego katolicyzmu. O tym wspólnym dziedzictwie chcieliśmy przypomnieć. Niestety stan badań nad historią dziejów archidiecezji katowickiej nie jest zaawansowany. Nie mamy monografii żadnego z katowickich biskupów ani całościowego opracowania historii i specyfiki śląskiego duszpasterstwa. Odłogiem leżą prace nad kondycją śląskiego laikatu. Nasz serwis jest tylko drobnym przyczynkiem do popularyzacji wiedzy na ten temat. Dobrze byłoby, aby w jubileuszowym roku pojawiły się poważne, naukowe działania – sesje, wydawnictwa, debaty – pozwalające ten stan zmienić. 

Serwis jest dziełem pracowników „Gościa Niedzielnego”. Publikujemy blisko 40 tekstów, z których tylko jeden powstał poza redakcją. Stworzyliśmy koncepcję serwisu, nasze było jego wykonanie, począwszy od opracowania strony graficznej, poprzez pracę informatyków, fotoedytorów, kwerendy archiwalne oraz przygotowanie tekstów. Serwis będzie uzupełniany przez opis i dokumentację bieżących wydarzeń, tak aby w jednym miejscu zebrać wszystkie najważniejsze inicjatywy podjęte dla uczenia tego niezwykłego jubileuszu. 

KLIKNIJ I ZOBACZ:

« 1 »

Andrzej Grajewski Andrzej Grajewski W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.