Na zakończenie tegorocznego Adwentu, w Wigilię Bożego Narodzenia, papież Franciszek otworzy Drzwi Święte w bazylice św. Piotra. W ten sposób rozpocznie Rok Jubileuszowy 2025. W perspektywie tego jubileuszu chcemy przeżyć zaczynający się właśnie adwentowy czas.
Będzie nam towarzyszyło hasło Roku Świętego, które brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. Wyruszymy więc do Wiecznego Miasta – do jego czterech kolosalnych bazylik: do Watykanu, Lateranu – „Matki wszystkich kościołów”, bazyliki św. Pawła za Murami i – ukochanej przez papieża Franciszka – „śnieżnej” bazyliki Santa Maria Maggiore. Zanim Ojciec Święty uroczyście otworzy Drzwi Święte tych świątyń, wejdziemy przez nie, by zachwycić się dewizą Spes non confundit (Nadzieja zawieść nie może). Wszystko po to, aby napełnić się nadzieją zaczerpniętą od patronów tych wyjątkowych świątyń: św. Piotra wybranego przez Jezusa na Jego następcę na ziemi; św. Pawła – Apostoła Narodów, oraz św. Jana – umiłowanego ucznia Chrystusa i Matki Zbawiciela Maryi. Ta nadzieja będzie nam towarzyszyć w oczekiwaniu na spotkanie z Bogiem przychodzącym na świat w małym Dzieciątku. Z tą nadzieją pragniemy w nadchodzące święta po raz kolejny przyjąć do swojego serca i życia Boga w nowo narodzonym Jezusie.
Otwieranie Drzwi Świętych w czterech papieskich bazylikach w Rzymie to kontynuacja tradycji dawnych wieków, gdy odpust można było uzyskać, jedynie pielgrzymując do rzymskich bazylik w latach jubileuszowych. Pierwszy taki rok Kościół obchodził w 1300 r., a do bazylik przybyło wówczas aż 300 tys. pątników. Drzwi Święte po raz pierwszy otwarto w 1423 r. w bazylice św. Jana na Lateranie. Przekroczenie ich było czytelnym symbolem odpuszczenia win. „Święty, wierny lud Boży przeżywał tę celebrację jako wyjątkowy dar łaski, charakteryzujący się przebaczeniem grzechów, a w szczególności odpustem, będącym pełnym wyrazem miłosierdzia Boga. Wierni, często po zakończeniu długiej pielgrzymki, czerpią z duchowego skarbca Kościoła, przechodząc przez Drzwi Święte oraz czcząc relikwie apostołów Piotra i Pawła, przechowywane w rzymskich bazylikach” – wyjaśniał papież Franciszek w liście na temat jubileuszu.
Za pontyfikatu Aleksandra VI powstał ceremoniał Roku Świętego, przewidujący otwarcie Drzwi Świętych w Wigilię Bożego Narodzenia w roku poprzedzającym jubileusz i zamknięcie ich w uroczystość Objawienia Pańskiego w roku po nim następującym. Z drobnymi poprawkami z 1525 roku przetrwał on do czasów obecnych.
W XX wieku do zwykłych, organizowanych wedle tradycji co 25 lat, „lat świętych” (tak, by każde pokolenie miało okazję ich celebrowania), doszły jeszcze jubileusze nadzwyczajne – w latach 1933 i 1983, zwołane z okazji 1900. i 1950. rocznic odkupienia. W 2000 r. Jan Paweł II ogłosił Wielki Jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa, a po piętnastu latach Ojciec Święty Franciszek uroczyście otwierał Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, trwający od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r.
Czas na kolejny Rok Jubileuszowy! 24 grudnia tego roku papież otworzy Drzwi Święte na wzgórzu watykańskim, 29 grudnia w bazylice laterańskiej. 1 stycznia 2025 r. w bazylice Matki Bożej Większej, a 5 stycznia 2025 r. w bazylice św. Pawła za Murami.