Przed nami III edycja Plebiscytu Ekologicznego „Wspólna zielona przyszłość”. Nagrodzone zostaną najlepsze oddolne projekty dotyczące ochrony środowiska. W tym roku po raz pierwszy mogą wystartować parafie!
Konkurs docenia wybitne pomysły, prace, innowacje, badania, inicjatywy i wynalazki, które chronią życie na naszej planecie. Do udziału zaproszeni są wszyscy, którym leży na sercu troska o nasz wspólny dom. Swój projekt można zgłosić w jednej z pięciu kategorii: badania, technologie, samorząd, edukacja i – po raz pierwszy – parafie.
Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego studia o ochronie środowiska prowadzone są od ponad 20 lat. – Mają charakter interdyscyplinarny, bazują na naukach biologicznych, ale nie brakuje silnego wydźwięku humanistycznego. Takie podwójne spojrzenie na ochronę środowiska sprawiło, że staliśmy się jednym z liderów społeczności akademickiej, zajmującej się ekologią – mówi prof. Jacek Tomczyk z UKSW. Trzy lata temu na uczelni zrodził się pomysł, aby uwypuklać i doceniać proekologiczne projekty, promując jednocześnie oddolne inicjatywy. Tak powstała pierwsza tego typu ogólnopolska inicjatywa z szerokim spojrzeniem na aktywności związane z ochroną środowiska i klimatu. – Często w działaniu ekologicznym przerzucamy odpowiedzialność na różne instytucje, natomiast celem plebiscytu jest zobaczenie, co dzieje się w tym temacie oddolnie i nagrodzenie tych pomysłów. Stąd powstało kilka kategorii, obejmujących przedsiębiorstwa, studentów, uczniów, a od tego roku także parafie z podziałem do 7 i powyżej 7 tysięcy wiernych – opowiada prof. Tomczyk.
W ramach kategorii chętni mogą zgłaszać inicjatywy prośrodowiskowe, które podejmowali w latach 2022-2024. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów, obejmujących takie obszary jak: ochrona przyrody i środowiska, ekologia, w tym rozwiązania dla rolnictwa, odnawialne źródła energii, racjonalne zarządzanie surowcami naturalnymi czy edukacja ekologiczna. Swoje działanie można zgłosić mailem za pomocą formularza na: www.ekoplebiscyt.uksw.edu.pl/zgloszenia. Opis należy udokumentować przynajmniej jednym zdjęciem lub jakąkolwiek inną formą wizualną, np. plakatem, filmem, itp. Ponadto możliwe jest przekazanie linków do relacji medialnych czy aktywności w mediach społecznościowych.
Jak mówią organizatorzy, co roku spływa wiele opisanych pomysłów z każdej kategorii. Mają nadzieję, że podobnie będzie w przypadku parafii. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane są do 31 stycznia 2025 roku, a wyniki i gala plebiscytu odbędą się na początku marca. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe. – Zdarza się, że osoby zaangażowane w działania prośrodowiskowe w swoich organizacjach, firmach czy wspólnotach nawet nie wiedzą, że mogą zgłosić wprowadzone u siebie rozwiązanie. Rozmawiałem kiedyś np. o elektronicznym obiegu dokumentów w firmie, żeby nie wykorzystywać papieru. To działanie prośrodowiskowe. Muszę przyznać także, że obszar szkół przysyła naprawdę niesamowite projekty – informuje prof. Tomczyk. Listopadowe wizyty na polskich cmentarzach pokazały, że w wielu parafiach z powodzeniem działają Zniczodzielnie – to jeden z przykładów rozwiązań, które również warto zgłosić.
Magdalena Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska podkreśla, że plebiscyt daje okazję do promocji lokalnych zielonych inicjatyw, co do których często na co dzień nie mamy świadomości. Ich inspiracją stała się encyklika papieża Franciszka Laudato Si. – Są księża, którzy zakładają własne ule, zbiorniki na deszczówkę, aranżują ogrody św. Franciszka albo ogrody biblijne. Szczególnie w mniejszych miejscowościach nie brakuje takich inicjatyw, w które włączają się także parafianie – mówi M. Kadziak.
Edukacja i praktyka ekologiczna na parafiach to jej zdaniem wciąż duże wyzwanie, które wiele wspólnot podejmuje i zaraża swoim zapałem kolejne. – Myślę, że ważną rolę w tym procesie odgrywają świeccy katolicy, którzy poprzez zaangażowanie w parafie mogą propagować różne ciekawe pomysły, proponować idee i współpracować z duchowieństwem – uważa menedżerka programu Zielone Parafie. Nowa kategoria konkursowa jest skierowana do parafii z całej Polski. Warto skorzystać z tej szansy i pokazać, jak dbamy o nasze najbliższe otoczenie i przyrodę.
Więcej informacji o plebiscycie znajdziemy: https://ekoplebiscyt.uksw.edu.pl oraz na profilach w mediach społecznościowych.
Materiał powstał we współpracy z Fundacją Polska z Natury w ramach projektu Piękno tej ziemi.
Artykuł sponsorowany