Pokażcie „półkownika” o pułkowniku!

Jerzy Bukowski, od lat broniący w prasie dobrego imienia płk. Ryszarda Kuklińskiego, apeluje do prezesa TVP o wyemitowanie filmu o tej postaci.

Oto list otwarty, skierowany przez Bukowskiego do Juliusza Brauna:

„Na przełomie kwietnia i maja 1998 roku, podczas historycznej, pierwszej wizyty śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Polsce od momentu potajemnego wywiezienia go wraz z żoną i dwoma synami z kraju przez amerykańskie służby specjalne w listopadzie 1981 roku, dziennikarki Krakowskiego Ośrodka TVP Beata Kołaczyk i Bożena Toporek wraz zespołem nakręciły na zlecenie kierownictwa I Programu Telewizji Polskiej godzinny film dokumentujący jego 7-dniowy pobyt w Krakowie, Zakopanem, Katowicach, Gdańsku i Warszawie.

Miał on zostać wyemitowany wkrótce po zakończeniu wizyty, ale z niewyjaśnionych przyczyn nie doszło do tego ani wtedy, ani nigdy potem. Jako reprezentant prasowy płk. Kuklińskiego w Kraju oraz rzecznik walczącego od wielu lat o Jego dobre imię Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie konsekwentnie zwracałem się do kolejnych prezesów TVP, aby film został wreszcie pokazany wielomilionowej widowni.

Ponieważ patriotyczna misja, jakiej podjął się z narażeniem życia własnego i swojej rodziny płk. Kukliński nawiązując współpracę z Amerykanami dla ratowania światowego pokoju i odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez osłabienie potęgi militarnej Związku Sowieckiego wciąż stanowi przedmiot ogólnonarodowej dyskusji, emisja filmu mogłaby stać się jej ważnym elementem. Sporą część dokumentu stanowi bowiem wywiad z jego bohaterem, w którym tłumaczy on motywy swego wciąż nie zrozumianego przez wielu rodaków postępowania.

Dlatego też zwracam się do Pana Prezesa z wielką prośbą o zdjęcie z archiwalnej półki filmu, który uzyskał podczas kolaudacji w 1998 roku wysokie oceny i już dawno powinien zostać wyświetlony w ramach misji, którą ma przecież obowiązek realizować Telewizja Polska.

Jestem przekonany, że emisja tego dokumentu w dobrym czasie antenowym byłaby wielkim wydarzeniem medialnym, a zarazem istotnym przyczynkiem do jednej z najważniejszych dyskusji, jakie toczą w ostatnich latach Polacy o swojej najnowszej historii.”

« 1 »
TAGI:

jd