Nowi przed tronem Boga. Reportaż z Sanktuarium Nowych Męczenników w Rzymie

W tysiącletniej bazylice powietrze przeniknięte jest światłem, choć pełno w nim oddechu śmierci. Przegranej śmierci. I triumfu tych, którzy zajmują wciąż nowe miejsca w orszaku przed tronem Boga.

Obie eleganckie, z odrobiną włoskiej nonszalancji. Podobne jak dwie krople wody, nie wyparłyby się siebie, a na portretach mogłyby uchodzić za tę samą osobę, sfotografowaną w sporym odstępie czasu. Matka z dodatkową ćwiercią wieku na twarzy i w oczach. Podekscytowane, z tą samą nonszalancją usiłują udawać, że ekscytacja nie jest aż taka duża; młody aktor, na którego właśnie się natknęły, jest na tyle rozpoznawalny, że trudno się nie ekscytować. I na tyle przystojny, że nie mogły go przegapić. Oderwany od pracy, opowiada o sytuacji włoskich teatrów, w których trudno znaleźć angaż, a o dobrym wynagrodzeniu można tylko pomarzyć. Na planie filmowym też nie jest najłatwiej. Pięć metrów od niego operator kamer ponuro wbija widelec w talerz carbonary. Mają przerwę; dziewczyny z cateringu flirtują z oświetleniowcem, kościół, przed którym akurat kręcą, cały oblany jest słonecznym światłem, od Tybru nie nadciąga nawet odrobina powiewu, choć to nieopodal. Rozmowa trochę chyba męczy młodego aktora, ale kobiety nie odpuszczają. Święty Bartłomiej na cokole wpatruje się w kościół z tym samym od wieków wyrazem twarzy, jego te gierki nie obchodzą, ma poważniejsze sprawy na głowie, a wieków ten kościół przeżył już sporo – ma ponad tysiąc lat i wciąż w kluczowym dla przepraw przez rzekę miejscu łączy ze sobą różne i odległe światy. Jak ten matki, córki i atrakcyjnego gwiazdora ze światem męczenników. – Jesteś zaręczony? – pyta w końcu matka.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.