Czy władza w Kościele ma związek z demokracją, czy biskup Rzymu jest monarchą absolutnym, czy jeden biskup może coś kazać innemu biskupowi? Na te i inne pytania odpowiada ks. dr Michał Siennicki SAC.
Franciszek Kucharczak: Pan Jezus mówi: „Królestwo moje nie jest z tego świata”. Czy władza, która jest w Kościele, ma związek z królestwem Chrystusa?
ks. Michał Siennicki SAC: Tak, bo ta władza pochodzi od Niego. Chrystus założył Kościół, który ma trwać, i dał obietnicę, że władze piekielne go nie przemogą. Jak każda struktura, która jest na ziemi, potrzebuje zarządzania. Często mówię podczas wykładów, że gdy na przykład studenci we dwie czy trzy osoby wynajmują mieszkanie, to najdalej trzeciego dnia wspólnego mieszkania na lodówce znajduje się rozpiska, kto co sprząta, kto kiedy wynosi śmieci, kto jakie rachunki płaci. Bo okazuje się, że nawet gdy kilka osób dzieli mieszkanie, to potrzebne jest jakieś prawo. Kościół jest troszkę bardziej skomplikowaną strukturą, więc potrzebuje i władzy, i prawa bardzo jasno określonego i spisanego.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Franciszek Kucharczak Dziennikarz działu „Kościół”, teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”.