Trump może nadać kierunek sądownictwu USA na wiele lat. Mianował 1/3 sędziów SN, może mianować kolejnych

Donald Trump podczas swej pierwszej kadencji na stanowisku prezydenta mianował aż trzech (z dziewięciu) sędziów Sądu Najwyższego USA. Dzięki temu po raz pierwszy od lat 30. XX w. większość w tym trybunale mają sędziowie konserwatywni. Już wkrótce może mianować kolejnych dwóch – spekulują komentatorzy.

Stany Zjednoczone są supermocarstwem. Dlatego znaczenie ich najwyższego organu sądowniczego – który pełni też funkcję trybunału konstytucyjnego – wykracza daleko poza granice tego państwa. To bardzo ważne, jakie będą obowiązujące w nim trendy orzecznicze.

Dziewięciu sprawiedliwych

Zdecydują o tym sędziowie SN USA. Jest ich dziewięciu. Sprawują swój urząd dożywotnio (chyba że sami zrezygnują). Sześcioro to nominaci prezydentów republikańskich, przy czym troje z nich zostało mianowanych przez Donalda Trumpa w czasie jego pierwszej kadencji w Białym Domu. Tylko troje sędziów to nominaci prezydentów z Partii Demokratycznej (Baracka Obamy i Joe Bidena). Za pierwszej prezydentury Trumpa sędziowie konserwatywni po raz pierwszy od lat trzydziestych XX w. zyskali większość w tym trybunale. Są to: Clarence Thomas, Samuel Alito, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh i Amy Coney Barrett (to w sumie pięć szabel w dziewięcioosobowym trybunale). Troje liberałów to: Sonia Sotomayor, Elena Kagan i Ketanji Brown Jackson. Dziewiąty sędzia, a mówiąc dokładniej: prezes SN USA John G. Roberts, pochodzący z nominacji republikańskiego prezydenta George’a W. Busha, wchodził do tego składu z opinią konserwatysty. Teraz jednak uważany jest często za sędziego „obrotowego” – takiego, który raz głosuje ramię w ramię z konserwatystami, a innym razem przychyla się do opinii liberałów.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.