O tym, dlaczego w Kościele tak ważna jest sukcesja, jak wybierano biskupów Rzymu i jak rozumiano ich władzę, mówi historyk Kościoła, ks. dr hab. Stanisław Adamiak.
Franciszek Kucharczak: Jedną z kluczowych spraw w Kościele jest sukcesja, czyli przekazywanie władzy święceń. Zaczęło się od Piotra i pozostałych apostołów. Ale czy apostołowie wiedzieli, że nakładając ręce na pewnych ludzi, wyświęcają ich na swoich następców?
Ks. Stanisław Adamiak: W listach świętego Pawła tak to wygląda. Kiedy Paweł w Dziejach Apostolskich mówi do przełożonych Kościołów w Efezie, kiedy pisze do Tymoteusza, do Tytusa albo o nich, to ewidentnie traktuje ich jako tych, którzy mają go zastąpić w tych gminach, które on założył.
„Modląc się, nałożyli na nich ręce”. Można powiedzieć, że to były święcenia?
Teologia katolicka tak to widzi.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Franciszek Kucharczak Dziennikarz działu „Kościół”, teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”.