W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: ekspresem do Warszawy

Powtarza się historia sprzed stu lat: katowicki biskup opuszcza Górny Śląsk, by pełnić posługę w stolicy.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" 45/2024
Gość Niedzielny

Teatr (nie)żywego słowa [Piotr Legutko]

Informacja o Off Radio Kraków, niszowej stacji, w której dziennikarzy zastąpiono sztuczną inteligencją, obiegła cały świat. Dlaczego? Bo to niebezpieczny precedens, sprawa, która dotyka wiarygodności, a może w ogóle sensu istnienia mediów – wyjaśnia Piotr Legutko. Pod wpływem lawiny krytyki eksperyment zakończono już po tygodniu, ale problem pozostał i dotyczy wszystkich zawodów kreatywnych. AI to tylko narzędzie. Nie ma samoświadomości. Ale skutecznie użyte sprawia, że nie jesteśmy w stanie oddzielić prawdy od fałszu, bo idealnie je ze sobą skleja. Coraz skuteczniej wykorzystuje perswazję i manipulację, wzmacnia destrukcyjne zachowania, zamyka nas w bańkach informacyjnych. W świetle takich zagrożeń to nie jest czas by pozbywać się dziennikarzy. Oni są nam potrzebni, może jak nigdy wcześniej – przestrzega Piotr Legutko.

 

Czy sztuczna inteligencja zrozumie sens wiary? [rozmowa z Jackiem Wojtysiakiem]

Bardziej niż sztucznej inteligencji boję się ludzi, którzy będą zarządzać wielkimi bazami danych i kierować wielkimi przedsięwzięciami informatycznymi. Boję się też tego, że przesadnie kręcąc się w naszym życiu wokół narzędzi elektronicznych, zamienimy się z nimi rolami i utracimy naszą podmiotowość. Utracimy też głębsze relacje międzyludzkie i kontakt z realnym światem. Ale jeśli ludzie – i ci zwykli, i ci rządzący, i ci programujący – będą mądrzy, nic nam nie grozi. Przed nami nowe szanse i nowe wyzwania – mówi prof. Jacek Wojtysiak, filozof z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w rozmowie z Piotrem Sachą. Próby zastępowania ludzi przez sztuczną inteligencję jeszcze teraz wydają się dość nieporadne, ale w przyszłości problem będzie coraz poważniejszy, wymaga więc już teraz poważnej refleksji.

 

Ewangelia w piekle Korei Północnej [rozmowa z Łukaszem Wilczyńskim]

Organizacja Open Doors opublikowała kolejny raport o prześladowaniach chrześcijan. Omawia go Łukasz Wilczyński z tej organizacji w rozmowie z Franciszkem Kucharczakiem. „Obecnie ponad 365 milionów chrześcijan na całym świecie doświadcza w swoim codziennym życiu silnej dyskryminacji i prześladowań, które mogą nawet zagrażać ich życiu” – mówi Łukasz Wilczyński. Na pierwszym niechlubnym miejscu Światowego Indeksu Prześladowań praktycznie od samego początku jest Korea Północna. Kim Dzong Un nie zniesie innych bogów poza sobą, ale szczególnie Boga chrześcijańskiego – mówi Łukasz Wilczyński.

 

Synodalność nie jest celem [ks. Rafał Skitek]

Propozycje reformy zawarte w dokumencie dotyczą nie tyle zmiany doktryny, co raczej sposobu funkcjonowania Kościoła. Chodzi o budowanie wspólnoty, zwiększenia udziału świeckich w procesie podejmowania decyzji i w pracy apostolskiej, a także większej transparentności struktur kościelnych. Czas pokaże, na ile dokument i postulowany model funkcjonowania Kościoła synodalnego zostanie przyjęty w diecezjach – pisze ks. Rafał Skitek omawiając dokument końcowy XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

 

Bój o kandydatury [Jerzy Kopański]

W największych polskich partiach politycznych trwają przygotowania do wyborów prezydenckich, które odbędą się na wiosnę przyszłego roku. Wciąż jednak niewielu jest oficjalnie zgłoszonych kandydatów. Jerzy Kopański omawia kolejno sytuację w poszczególnych ugrupowaniach i dyskusję związaną z wybraniem kandydatów.

 

« 1 »