Konflikty zbrojne, klimat i sytuacja ekonomiczna to czynniki powodujące zagrożenie głodem w 22 krajach i rejonach, bez szans na poprawę w ciągu najbliższego półrocza - ostrzega nowy raport ONZ, opublikowany 31 października.
Najpoważniejsza sytuacja panuje obecnie w Strefie Gazy, Sudanie, Sudanie Południowym, Haiti i Mali.
Miliony osób w tych krajach znajdują się w najwyższym stopniu ryzyka głodu lub zaistniałej już sytuacji głodu.
Sytuacja jest krytyczna w Strefie Gazy. Trwająca od ponad roku wojna między Izraelem a Hamasem, utrudnia działania organizacji humanitarnych starających się dostarczać pomoc żywnościową ok. 2 milionom Palestyńczyków uwięzionych na linii ognia.
Wg World Food Program aż 91 proc. mieszkańców Gazy znajduje się w stanie kryzysowym, a około 345 tys. żyje w warunkach przypominających głód.
W Sudanie liczba osób zagrożonych głodem jest wyższa, a „czasu na ratowanie życia jest coraz mniej” alarmuje Rein Paulsen, dyrektor Biura ds. Sytuacji Nadzwyczajnych i Odporności Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). „Ludzie stoją w obliczu całkowitego załamania się źródeł utrzymania i głodu w obszarach, w których konflikt uderza najmocniej, w tym w Darfurze, Dżazirze, Chartumie i Kordofanie”.
W obozie Zamzam w Północnym Darfurze, gdzie schroniło się kilkaset tysięcy osób wewnętrznie przesiedlonych dwa miesiące temu odnotowano wysoki poziom głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego. Zarazem w ostatnich miesiącach w tym rejonie nasiliły się walki.
W kryzysie zagrożenia głodem znajdują mieszkańcy Haiti, gdzie szerzy się przemoc wskutek walk gangów, dochodzi do porwań, zabójstw i gwałtów. Jak informuje WFP dwa miliony ludzi nie ma tam wystarczająco dużo jedzenia, a około 6 tys. z nich doświadcza głodu i braku bezpieczeństwa żywnościowego.
W Mali około 2500 osób w Mali cierpi z powodu klęski głodu, a kolejne 121 tys. jest nim zagrożone.
W Sudanie Południowym liczba osób zagrożonych głodem i śmiercią wzrośnie prawie dwukrotnie między kwietniem a lipcem do 2,3 miliona w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.
„Bardzo duże obawy” dla organizacji humanitarnych wzbudza również sytuacja w Czadzie, Libanie, Mjanmie, Mozambiku, Nigerii, Syrii i Jemenie. Sytuacja w tych krajach może ulec pogorszeniu w nadchodzących miesiącach, przestrzega raport.
Na liście państw zagrożonych głodem znalazły się również w tym roku Kenia, Lesotho, Namibia i Niger oraz Burkina Faso, Etiopia, Malawi, Somalia, Zambia i Zimbabwe.
kabe/voanews