O poznawaniu papieża Polaka przez archiwalia i pamiątki gromadzone w Rzymie przez Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II mówi jego dyrektor ks. dr hab. Andrzej Dobrzyński.
Beata Zajączkowska: Kierowany przez Księdza ośrodek jest pierwszym działającym za granicą, który został doceniony przez kapitułę nagrody Totus Tuus, przyznawanej przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Ks. Andrzej Dobrzyński: To prawda. Nagroda ta jest związana z Kościołem w Polsce, ale Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, działający w Rzymie, w pewnym sensie też jest związany z Polską, dlatego że narodził się wraz z watykańską Fundacją Jana Pawła II w 1981 roku i dzięki współpracy środowisk polonijnych z papieżem Polakiem. Warto przypomnieć, że kiedy zakładał on tę fundację, jej zasadniczym celem było łączenie Polaków – tych mieszkających w kraju i tych z zagranicy – ze Stolicą Apostolską.
Jaka jest specyfika tego ośrodka – to bardziej muzeum czy środowisko zajmujące się też badaniem myśli i nauczania świętego papieża?
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Beata Zajączkowska