Polski misjonarz "cudotwórca" pionierem chińskiej okulistyki

Przy szpitalu Hebei Eye Hospital w Xingtai powstało niedawno muzeum poświęcone ks. dr. Wacławowi Szuniewiczowi – polskiemu misjonarzowi, który był dyrektorem tej placówki przez 18 lat. Chińczycy nazywali go cudotwórcą.

HEH to największy w Chinach szpital okulistyczny. W zeszłym roku przez tę placówkę przeszło blisko milion pacjentów – poinformował Śląski Uniwersytet Medyczny, który podpisał z tym chińskim szpitalem umowę o współpracy naukowej. Uczynili to prorektorzy śląskiej uczelni: prof. Katarzyna Mizia-Stec i prof. Edward Wylęgała, który na kolejne 4 lata został profesorem wizytującym HEH.

– Kulminacyjnym punktem wizyty była konferencja „7th China International Ophthalmology Academic Symposium”, w której udział wzięło ponad 1000 specjalistów z całego świata – powiedział prof. Wylęgała, który wygłosił wykład główny. Uhonorował w nim pioniera chińskiej okulistyki, którym był... polski duchowny ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo, ks. dr Wacław Szuniewicz. Duchowny ten był dyrektorem HEH w latach 1930–1948. Prof. Wylęgała przypomniał o kluczowej roli ks. Szuniewicza w rozwoju okulistyki w Chinach. Podkreślił, że to w Państwie Środka, a nie w USA czy Europie rozpoczęła się historia chirurgii refrakcyjnej – od badań zapoczątkowanych przez polskiego okulistę.

Chińczycy nazywali ks. Szuniewicza cudotwórcą. Jego sylwetkę i fascynującą historię już wcześniej opisywaliśmy w "Gościu". Teraz chiński szpital uhonorował go, otwierając poświęcone mu muzeum Zostało ono zlokalizowane w pierwotnej siedzibie placówki działającej w tej lokalizacji od 1904 do 1948 roku. – Muzeum to oddaje hołd polskiemu lekarzowi, który zrewolucjonizował okulistykę w Chinach i jest uważany za ojca zachodniej okulistyki w tym kraju – podkreślił prof. Wylęgała. Otwarciu placówki towarzyszyły koncert oraz inscenizacja teatralna przedstawiająca życie ks. Szuniewicza.

Działalność polskiego duchownego wpisała się długą tradycję katolickich misjonarzy w Chinach (często jezuitów), którzy włączyli w realizację powołania misyjnego budzącą podziw działalność naukową (m.in. astronomowie Johann Adam Schall von Bell i Johann Terrenz Schreck).

Z drugiej strony – jak zauważył prof. Wylęgała – pierwszym naukowcem, który znalazł sposób zmierzenia krzywizny rogówki oka, był pochowany w Nysie jezuita Chritopher Scheiner. Odkrył on także powstawanie na siatkówce oka obrazu widzianego przez człowieka. Opisał reakcję źrenicy oka na światło oraz akomodację oka. Jako pierwszy opisał kataraktę. Zbudował także szklany model oka.

« 1 »

Jarosław Dudała Jarosław Dudała sum.edu.pl, ks. TJ Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.