– Katolicyzm jest piękny i głęboki! Ale nie wszyscy opanowali sztukę pływania. Potrzebujemy „brodzika”, w którym przychodzący do nas ludzie będą mogli się z nim oswoić. Czy masz w swojej parafii ofertę dla osób, które nie wiedzą jeszcze, jak zachować się na Eucharystii? – pytał polskich księży ks. James Mallon z Kanady.
Choć pełne kościoły w mniejszych miejscowościach, tłumy zmierzające na Jasną Górę czy głośne festiwale chrześcijańskie dla młodzieży mogą sugerować, że wiara nad Wisłą ma się dobrze, badania nie pozostawiają wątpliwości: jesteśmy najszybciej laicyzującym się społeczeństwem na świecie.
– Przychodzę do was z przyszłości i mówię: nie czekajcie, to jest ostatni moment, żeby zmienić swoje metody i skupić się na misji – mówił ks. James Mallon do zebranych na VII Kongresie Nowej Ewangelizacji, który w miniony weekend odbył się w Tarnowie. Przyszłość, o której mówił, to kanadyjskie „dzisiaj” – jego kraj jest już społeczeństwem postchrześcijańskim. Zdarza się, że osoby deklarujące się jako katolicy negują podstawowe prawdy wiary: dogmat o Trójcy Świętej czy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. – Nawet katolicy w Kanadzie nie są już chrześcijanami – mówi ks. Mallon. Ten energiczny duszpasterz przed laty trafił do parafii, którą najlepiej charakteryzuje słowo „umierająca” – spadek liczby wiernych widoczny był gołym okiem. Zamiast stać się syndykiem masy upadłościowej, ks. Mallon podjął się „reanimacji”. Jego wizja, której fundamentami są otwarcie na działanie Ducha Świętego, prymat ewangelizacji i silne przywództwo, spowodowały, że po latach parafia Matki Bożej z Guadalupe w Dartmouth w Nowej Szkocji stała się tętniącym życiem ośrodkiem, w którym formują się setki wiernych. Swoim pomysłem na odnowę parafii zaczął dzielić się z innymi. Tak powstał projekt Boża Renowacja – polską wersję książki i podręcznika wydali właśnie wspólnie „Gość Niedzielny” i Stowarzyszenie Alpha Polska.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Agnieszka Huf Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia pedagog i psycholog, przez kilka lat pracowała w placówkach medycznych i oświatowych dla dzieci. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa na PWTW w Warszawie. Autorka książki „Zawsze myśl o niebie: historia Hanika – ks. Jana Machy (1914-1942)”.