„To była przestrzeń wolności, której władza nigdy nie zdołała opanować”. W Rzymie odbyła się konferencja o bł. ks. Popiełuszce

"Kiedy zatarł się kontekst polityczny i społeczny tamtych wydarzeń, bardziej widoczny staje się ich wymiar metafizyczny" – przypomniał historyk, dr Andrzej Grajewski. Jego referat był częścią konferencji, zorganizowanej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie przez redakcję „Gościa Niedzielnego”, Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie, Instytut Pamięci Narodowej.

W najbliższą sobotę przypada 40. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie 15 października odbyła się poświęcona mu konferencja naukowa "Z tej śmierci narodziło się dobro". Wzięli w niej udział polscy prelegenci, którzy przypomnieli, że ks. Jerzy pozostaje dziś dla świata inspirującym przykładem budowania jedności, świadczenia o wierze i niezłomnego upominania się o prawdę i wolność.

Redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Adam Pawlaszczyk odczytał referat, przygotowany przez dr. Andrzeja Grajewskiego. Autor nawiązując do głośnej powieści George’a Orwella "Rok 1984" przypomniał kontekst historyczny połowy lat 80-tych w Polsce – społeczeństwo sterroryzowane brutalnymi represjami, pogrążone w duchowym marazmie, masową emigrację Polaków, działania Służby Bezpieczeństwa, kontrolującej wszystkie segmenty życia publicznego. Zauważył, że główną różnicą pomiędzy antyutopią Orwella a Polską tamtych lat była wiara – w świecie wykreowanym przez pisarza nie było na nią miejsca, a w rzeczywistym świecie Kościół i wiara stanowiły ważny komponent życia społecznego. „To była przestrzeń wolności, której władza nigdy nie zdołała opanować” – zauważył dr Grajewski. Historyk przypomniał słynne msze za Ojczyznę, odprawiane przez ks. Jerzego, które przez Jerzego Urbana nazywane były „seansami nienawiści”. „Prawdziwymi seansami nienawiści z ks. Popiełuszką w roli głównej były cykliczne konferencje rzecznika rządu oraz cała rządowa propaganda, przez wiele miesięcy atakująca i szkalująca niepokornego kapłana” – stwierdza dr Grajewski. Autor, opierając się po części na zeznaniach morderców ks. Jerzego, opisał wielopoziomową prowokację, która doprowadziła do męczeńskiej śmierci kapłana. „Był to prawdziwie orwellowski scenariusz inżynierii społecznej, wykorzystującej społeczne emocje do prowadzenia zaplanowanej z zimną krwią gry politycznej” – podsumował. 

Kolejny wykład, dotyczący przesłania ks. Jerzego dla ludzi i świata, wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, historyk z UKSW i publicystka "Gościa Niedzielnego". Przypomniała, że 40 lat po swojej śmierci ks. Popiełuszko przemawia do ludzi na całym świecie – jego relikwie znajdują się na wszystkich kontynentach, z 1800 relikwiarzy 700 znajduje się poza Polską a świadectwa łask i cudów, otrzymywanych za wstawiennictwem ks. Jerzego, napływają ze wszystkich stron. "Czego u groby błogosławionego szukają pielgrzymi z całego świata?" – postawiła pytanie. 

Przypominając słowa z listu św. Pawła "zło dobrem zwycięża", które stały się mottem ks. Jerzego, autorka przypomniała słowa Błogosławionego: "Zło może zwyciężyć tylko ten, kto sam jest bogaty w dobro, kto dba o rozwój i ubogacenie siebie tymi wartościami, które stanowią o ludzkiej godności dziecka Bożego. Pomnażać dobro i zwyciężać zło, to dbać o swoją ludzką godność". Wśród wielu wartości ewangelicznych i ogólnoludzkich zarazem, o których ks. Jerzy mówił w czasie Mszy św. za Ojczyznę, dr Czaczkowska wskazała dwie wiodące: prawdę i wolność. Cytowała fragmenty homilii ks. Jerzego, w których kapłan analizował wymowę tych dwóch kluczowych słów. Przypomniała także duchową drogę, którą przebył ks. Jerzy: wyzwolenia od lęku. Przezwyciężamy lęk, gdy "godzimy się na cierpienie lub utratę czegoś w imię wyższych wartości. Jeżeli prawda będzie dla nas taką wartością, dla której warto cierpieć, warto ponosić ryzyko, to wtedy przezwyciężymy lęk, który jest bezpośrednią przyczyną naszego zniewolenia" – przypomniała słowa męczennika. Zauważyła, że "do grobu bł. ks. Popiełuszki przyjeżdżają ludzie z krajów, gdzie wolność człowieka, ich sumienia są łamane oraz katolicy, którzy mimo zagwarantowanego w konstytucji ich państw prawa do wolność sumienia i wyznania, żyją w lęku. U bł. ks. Jerzego, szukają rady, jak żyć wartościami w laickim społeczeństwie, jak bez lęku i strachu walczyć o prawo człowieka do bycia katolikiem, do mówienia prawdy w życiu publicznym" – podkreśliła. – Jego przesłanie na pewno jest wciąż aktualne i uniwersalne. I pokazuje, że skoro mógł on tak żyć, może każdy z nas i w każdych czasach – zakończyła swoje wystąpienie. 

Uczestnicy konferencji w Rzymie mieli okazję zapoznać się z najnowszym wydaniem „Gościa Extra”. Po raz pierwszy w historii naszego pisma wydajemy ten sam numer w dwóch edycjach: polskiej i angielskiej. Elektroniczna wersja tego numeru trafiła do wszystkich uczestników i uczestniczek Synodu o synodalności, odbywającego się w tych dniach w Watykanie. Redaktorom "Gościa Niedzielnego" zależy na tym, by postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki popularyzować na całym świecie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

redakcja/ah