Między innymi o wpływie powodzi i bliskowschodniej wojny na polską gospodarkę mówi dr Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku i były dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Karol Białkowski: Czy możemy być zadowoleni ze stanu polskiej gospodarki?
Piotr Arak: Radzimy sobie całkiem nieźle. W tym roku będziemy mieli pewnie wzrost gospodarczy sięgający 3 proc. PKB. Wartość naszej gospodarki w porównaniu do połowy zeszłego roku jest wyższa i rozwija się szybciej niż duże gospodarki europejskie i średnia w Unii Europejskiej.
Czyli nie ma żadnych problemów?
Jest jeden podstawowy problem: to kwestia równomierności rozwoju gospodarczego i tego, w jakiej kondycji finansowej są poszczególne segmenty naszej gospodarki. Wystarczy spojrzeć na polskie przedsiębiorstwa i ich tegoroczne wyniki finansowe. W przypadku firm zatrudniających powyżej 50 pracowników one są gorsze niż w zeszłym roku. Z tego powodu słabsza jest też kondycja sektora przetwórstwa przemysłowego – produkcji samochodów, części do aut, maszyn – firm, które są eksporterami. Do tego należy dodać kwestie sprzedaży detalicznej, które są barometrem zachowań konsumenta. Ostatnie odczyty na poziomie 2 proc. wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego oznaczają, że konsumpcja jest realnie w stagnacji, czyli tak naprawdę nie wydajemy więcej jako konsumenci w sklepach, nie kupujemy droższych produktów, raczej staramy się oszczędzać, a wzrosty widać tylko w związku z podnoszeniem cen energii i ich wpływem na koszty niektórych dóbr. Na wzrost gospodarczy w Polsce w ostatnich latach składała się głównie konsumpcja dóbr usługowych. Polacy więcej wydawali na usługi, to jednak nie są elementy trwałego i długoterminowego wzrostu gospodarczego. Nie widać na razie inwestycji, zarówno prywatnych, jak i publicznych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.