Pierwsze pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę były fenomenem społecznym i religijnym. Choć ich inicjator, ks. Jerzy Popiełuszko, wziął udział tylko w dwóch z nich, do dziś kojarzą się one z niezłomnością ducha patrona Solidarności.
Mimo prześladowań i represji przedstawiciele różnych grup zawodowych, środowisk podziemnych struktur Solidarności, organizacji opozycyjnych i niepodległościowych podążali do Czarnej Madonny, by prosić Ją o wolność dla ojczyzny i poszanowanie godności człowieka pracującego, a także zamanifestować przywiązanie do wspólnie wyznawanych ideałów. Gdy zmieniła się rzeczywistość społeczno-polityczna, pielgrzymki ludzi pracy stały się zbiorowym wyznaniem wiary i źródłem umacniającej jedności.
Przestrzeń wolności
O organizacji modlitewnych spotkań robotników w jasnogórskim sanktuarium ks. Jerzy Popiełuszko myślał już w 1981 roku. Solidarność właśnie się rodziła, potrzebowała mocnych fundamentów wartości duchowych. Członkowie działającego w podziemiu ruchu potrzebowali spotkania i integracji. Ksiądz Popiełuszko – jak pisze we wstępie do katalogu poświęconej tej inicjatywie wystawy Mateusz Smolana, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Solidarności – „musiał wówczas instynktownie czuć, że jest to czas przełomu w polskiej historii, pewien kamień milowy, ale też moment budowania nowej nadziei dla Polski i dla polskiego narodu”. Jasna Góra stała się przestrzenią wolności w zniewolonym komunizmem kraju.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Magdalena Dobrzyniak Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i podyplomowych studiów edytorskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W mediach katolickich pracuje od 1997 roku. Wykładała dziennikarstwo na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autorka książek „Nie mój Kościół” (z bp. Damianem Muskusem OFM) oraz „Bezbronni dorośli w Kościele” (z o. Tomaszem Francem OP).