Od ciepłego pieca w podlaskich Okopach po opowieść: „Przerzuciliśmy ciało przez barierę na stronę rzeki, stojąc na zaporze twarzą w kierunku Włocławka”. Żoliborskie muzeum to porażająca historia o Kopciuszku – bo to właśnie znaczy po białorusku nazwisko Popiełuszko.
W kościele wycieczka za wycieczką, pielgrzymka za pielgrzymką. Mieszają się języki. Wchodzi akurat młoda ekipa z USA. Ludzie padają na kolana przed granitowym krzyżem i szepczą słowa litanii: „Wrażliwy na los pokrzywdzonych – módl się za nami; Dobry pasterzu ludzi pracy, uczący zło dobrem zwyciężać…”.
Historia zatoczyła koło, tak czuję. Bo to właśnie z Henrykiem Przondzioną – fotoreporterem „Gościa Niedzielnego” – byliśmy przed 12 laty w Okopach u pani Marianny. Zapłakane oczy 90-latki zapamiętam do końca życia. Do drzwi domku z białej cegły zapukaliśmy pół roku przed beatyfikacją jej syna. „Jak takie rzeczy przeżyć matce?” – rozpłakała się, pokazując zdjęcie skatowanej twarzy syna. „To wielki kamień na sercu. Co mnie ratowało? To, że patrzyłam na Matkę Bożą. Ona to dopiero wycierpiała. Widziała ciało zabitego Syna. Cierpiałam razem z Nią. Ona nad swoim Synem, ja nad swoim”.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyli jasno”.