Powodzie, które w tym roku nawiedziły część Afryki Zachodniej i Środkowej, pochłonęły już życie setek osób, zdewastowały infrastrukturę i rolnictwo, a miliony osób pozostawiły bezdomnymi. ONZ ostrzega, że w nadchodzących miesiącach w obu podregionach spodziewane są dalsze powodzie.
W Nigerii około 40 proc. stolicy stanu, Maiduguri, zostało zalane po pęknięciu tamy, do jakiego doszło w zeszłym tygodniu. Klęska dotknęła tam około 200 000 osób.
Dam collapse causes heavy flooding in northern NigeriaW Czadzie od lipca powodzie spowodowane ulewami dotknęły prawie 1,5 miliona ludzi, powodując śmierć 145 osób i zniszczenie około 70 000 domów.
W Nigrze, od czasu sierpniowych powodzi ponad 137 000 osób straciło domy, a prawie 100 osób zginęło.
W stolicy Niamey zatopione są szkoły i inne budynki użyteczności publicznej, z których korzysta się w sytuacjach awaryjnych.
W regionie Zinder, w głębi lądu zalane zostało ponad tysiąc pól uprawnych należących do sześciu wiosek.
Floods turn roads to rivers in Niger | WION Climate TrackerW Mali rząd przejściowy ogłosił stan klęski żywiołowej. Najbardziej dotknięty jest region południowo-środkowego Segou. Powodzie w mieście Segou, dotknęły ponad 13 000 osób.
W stolicy Bamako zniszczonych zostało ponad pół tysiąca gospodarstw domowych. Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) wskazuje, że najbardziej dotknięte są wdowy i samotne matki z dziećmi.
Powodzie można przypisać zmianom klimatycznym. Według IRC, w regionie Środkowego Sahelu w Afryce Zachodniej, temperatury rosną o 50 proc. szybciej niż średnia światowa.
Inondations à Bamako | Mali hit by flash floods after heavy rain stormW tym roku w regionie prognozowane są jeszcze większe powodzie, które mogą potencjalnie zwiększyć katastrofalną sytuację.
UNICEF podaje, że aby dotrzeć do dzieci i rodzin dotkniętych powodziami w Afryce Zachodniej i Środkowej, potrzeba 6 milionów dolarów z finansowania w sytuacjach nadzwyczajnych.
kabe