Prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko członkom Kościelnej Komisji Majątkowej. „Ta sprawa pokazuje nie tylko niewydolność wymiaru sprawiedliwości, ale także stan polskich mediów: stronniczych, niekompetentnych, służących nie informowaniu, lecz dezinformacji opinii publicznej” – pisze w „Gościu” Andrzej Grajewski. Poza tym w numerze:
Homer jest nagi [Tomasz Rożek]
„Grecja jest bankrutem. Ale zanim formalnie upadnie, europejscy bankierzy muszą odzyskać to, co Atenom pożyczyli” – twierdzi Tomasz Rożek i dodaje – „Gdy banki odzyskają to, co Grecji pożyczyły, pozwolą krajowi zbankrutować”. Grecy protestują, ponieważ nie zgadzają się na kierunek napraw przyjęty przez rząd pod naciskiem instytucji unijnych. Rożek szuka przyczyn kryzysu, wskazując zarówno na politykę Unii Europejskiej, jak i Grecji w ostatnich latach, oraz jego następstw: „Z powodu greckiego kryzysu inwestorzy odwracają się od rynków takich jak polski”.
Mieszani, ale święci [Joanna Bątkiewicz-Brożek]
Powstał nowy projekt dokumentu o małżeństwach mieszanych. Jest to efekt rozmów prowadzonych od 30 lat przez przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich w Polsce. „Osiem Kościołów w Polsce przemówiło wspólnym głosem o małżeństwie: związek kobiety i mężczyzny jest święty i nierozerwalny” – pisze Brożek. W projekcie dokumentu znalazło się również stwierdzenie, dające małżonkom większą wolność przy wyborze wyznania, w którym będą chcieli wychowywać swoje dzieci.
Diabeł to smutas [Marcin Jakimowicz]
„Egzorcyści mają pełne ręce roboty, pracują do późnej nocy. Nikt nie prowadzi statystyk, ale widać, że coraz więcej osób jest dręczonych” – stwierdza ks. dr hab. Leszek Misiarczyk, egzorcysta, w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem. Ks. Misiarczyk opowiada o pracy egzorcysty oraz mocy Kościoła i jego kapłanów w walce z demonem: „Siła egzorcysty bierze się z posłuszeństwa. Egzorcyzm „działa” jedynie w Kościele, nie poza nim”. Na pytanie Jakimowicza, czy nasza wiara, będąca podszyta lękiem, nie jest terenem działania złych duchów, rozmówca odpowiada: „Demony żywią się naszym lękiem. Nie potrafią znieść naszego dobrego humoru”.
Adaś czeka za oknem [Barbara Gruszka-Zych]
Rodzice chorego na zespół Downa Adasia, którym zmarł kilka miesięcy temu, opowiadają dziennikarce „Gościa Niedzielnego” o tym, jak bardzo zmieniło się ich życie po urodzeniu syna. Matka Adasia zauważa: „To jest możliwe, że takie niepełnosprawne dziecko kocha się bardziej”. Pomimo, że zabiegi rehabilitacyjne nie dawały rezultatu, „może pierwszy raz w życiu zobaczyli, ile miłości jest wokół nich i chorego synka”.
Posłuchaj zapowiedzi audio