Do szukania "pełni" swojej wiary, wyzwolenia się z "sieci" codziennych frustracji i stanięcia po stronie Chrystusa - zachęcają młodych ludzi zakony i zgromadzenia zakonne, które podczas wakacji organizują wiele spotkań ewangelizacyjnych w całym kraju. W lipcu i sierpniu uczestniczą w nich tysiące młodzieży i studentów.
Do 9 lipca Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu k. Jasła pod hasłem "Zagubieni w sieci" trwa Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych (MSSM). Bierze w nim udział ponad 2,6 tys. osób z Polski, Czech, Słowacji i Niemiec. Organizatorami są Misjonarze Saletyni.
Tegoroczne spotkanie poświęcone jest zagrożeniom, jakie czyhają na młodych ludzi zdezorientowanych często we współczesnym świecie. Dla wielu z nich jest to rzeczywistość wirtualna, a nie realna, uniemożliwiająca niekiedy właściwe funkcjonowanie w domu, w rodzinie, w szkole, w społeczeństwie.
"Internet, muzyka, mp3, komórka, seks i gry komputerowe to nieodłączne gadżety, z którymi na co dzień się spotykamy. Ich złe i nieodpowiedzialne wykorzystanie prowadzi często do swoistego zagubienia w sieci codziennego życia, osamotnienia i frustracji. To co zdaje się być na pierwszy rzut oka modne, nowoczesne i na czasie, staje się zaborcze i potrafi zawładnąć życiem młodego człowieka, a niejednokrotnie uzależnić" - wyjaśnia ks. Piotr Szweda, rzecznik prasowy Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów.
Zaproszeni w tym roku do Dębowca goście to osoby związane ze światem życia publicznego. Z młodzieżą spotykają się Tomasz Terlikowski, Adam Woronowicz, Leszek Dokowicz, Małgorzata Więczkowska czy ks. Marek Bałwas. Pomagają się zmierzyć z zasygnalizowanymi problemami i wskazują, jak się we współczesnym świecie odnaleźć.
Tradycyjnie pierwszy dzień spotkania upłynął pod znakiem zapisów oraz nawiązywania nowych znajomości między przybyłą młodzieżą. Popołudniowy program TV DĘBOWIEC i wieczorny koncert zespołu Bethel stały się świetną okazją do zabawy i integracji. Przez cały tydzień za muzyczną oprawę odpowiada zespół ewangelizacyjny En Gedi.
Drugi dzień MSSM przeznaczony był na refleksję i pokutę. Konferencjonista, ks. Karol Tomczak MS z Mrągowa w przedpołudniowym rozważaniu wprowadzał nas w istotę sakramentu pokuty. Następnie uczestnicy na dużym telebimie obejrzeli film pt. "Teraz i zawsze" - historię studenta AWF, którego życie zmienia się pod wpływem spotkania ze wspólnotą charyzmatyczną. Pod obiedzie odbyło się nabożeństwo połączone z rachunkiem sumienia i Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Jezuici zapraszają na 12. Jezuickie Dni Młodzieży, które odbędą się 16-24 lipca tradycyjnie w sanktuarium maryjnym w Świętej Lipce, na pograniczu Warmii i Mazur. W tym roku spotkaniu, na które przybędą młodzi z jezuickich duszpasterstw akademickich i młodzieży z całego kraju, towarzyszy hasło: "Do pełna!".
"Dwunastka jest ciekawą liczbą – towarzyszy nam niemal każdego dnia, każdego roku. Rok ma 12 miesięcy, doba dwa razy po 12 godzin, 12 było plemion Izraela, a także 12 apostołów. W każdym z tych przykładów liczba ta odnosi się do całości – PEŁNI, która jest tematem tegorocznego JDM" - wyjaśnia o. Jacek Granatowski SJ, dyrektor wydarzenia.
"Aby żyć w pełni, należy odnaleźć ją w różnych wymiarach życia; spełnienie może przyjść bowiem na różne sposoby – w relacjach międzyludzkich, na poziomie relacji z Bogiem i z samym sobą. I właśnie w Lipce, wśród pięknych okoliczności przyrody i w niepowtarzalnej atmosferze, spróbujemy tej pełni poszukać, zastanowić się, co daje nam poczucie spełnienia lub co dać może, i co możemy zrobić, aby dobrze wypełnić nasze życie. Oczywiście to nie wszystko. Do pełna nasycimy nie tylko nasze dusze, ale i ciała – dobrym jedzeniem i zabawą. Będzie to w PEŁNI wykorzystany czas" - dodaje o. Granatowski.
Nieodłączną częścią jezuickich spotkań są tematyczne zajęcia warsztatowe. Są one dobrą okazją do poznania i rozwijania własnych talentów. W liczących od kilku do kilkunastu osób grupach młodzi nie tylko tworzą własne „dzieła życia“, ale także nawiązują ciekawe relacje, poznają ludzi, dzielą się doświadczeniem wiary. W tym roku przewidziano m.in. warsztaty plastyczne, medytacyjne, gospel, ozdabiania przedmiotów czy tańca.
Szczegóły na stronie: www.jdm.jezuici.pl
Jezuici organizują także Ignacjańskie Dni Młodzieży. Co roku odbywają się one od 27 lipca do 1 sierpnia w Starej Wsi koło Brzozowa na Podkarpaciu. Jest to wakacyjne spotkanie młodzieży w wieku 15-19 lat. "Uczestnikami są głównie członkowie Jezuickiego Duszpasterstwa Młodzieżowego MAGIS, którzy przed IDM wraz ze swoimi animatorami i duszpasterzami w okolicy Starej Wsi przeżywają 9-dniowe rekolekcje. Są one siłą duchową dla młodych zarówno na czas Ignacjańskich Dni Młodzieży jak i na cały rok formacji" - informuje na stronie IDM o. Tomasz Nogaj SJ.
Celem IDM jest zaoferowanie młodym ludziom szeregu inicjatyw i sposobów rozwoju swoich zdolności. Młodzi mogą wziąć udział w jednym z 55 warsztatów tematycznych. Przeżywane wspólnie spotkania to czas, w którym młodzi ludzie, nawiązując bliższy kontakt z Bogiem i drugim człowiekiem, uczą się odkrywać wartości i kształtować swoje młode charaktery poprzez wspólną Eucharystię, modlitwę, warsztaty, śpiew, współzawodnictwo w konkursie filmowym i zabawę na koncertach. Planowane są m.in. filmowo-teatralne prezentacje o św. Ignacym Loyoli.
Tegoroczne hasło VIII IDM - "Loyola" - nawiązuje do wielowiekowej tradycji zakonu i jezuickiej formacji intelektualnej i duchowej. Spotkanie rozpocznie zespół Bethel, na koniec zagrają Trebunie Tutki z Białego Dunajca. Więcej informacji na stronie: www.idm.jezuici.pl
Od 24 do 30 lipca na terenie franciszkańskiego klasztoru w Kalwarii Pacławskiej (archidiecezja przemyska) odbędzie się Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Jego gośćmi w tym roku będą m.in. metropolita przemyski abp Józef Michalik, Adam Woronowicz, Jan Pospieszalski i Szymon Hołownia. Z koncertami wystąpią: Maleo Reggae Rockers, Ewa Uryga & Twoje Niebo, Katolika Front, Fioretti, A&D i Anielsi.
Temat FSM spotkania brzmi "Projekt Mesjasz". Franciszkanie chcą z młodzieżą "przejść przez 5 stopni prowadzących do w pełni wolnej decyzji stanięcia po stronie Jezusa i uznania w nim Tego, który ma najpiękniejszy plan dotyczący ludzkiego życia". Plan ten określają jako "może nie najprostszy, ale najbardziej wartościowy". Młodzi będą się zastanawiać nad własną tożsamością, jakością swojej wiary i swoich relacji z Jezusem. Mają im w tym pomóc codzienne nabożeństwa tematyczne, konferencje, możliwość spowiedzi, adoracji Jezusa, rozmowy i skorzystania ze specjalistycznej konsultacji. W programie także m.in. koncerty, pokazy filmów i wspólne tańce.
"FSM ma charakter religijny, to uczestnicy tworzą wspólnotowy klimat Spotkania. Bardzo wiele zależy od Ciebie! Stwórzmy przestrzeń radości i przyjaźni, w której każdy z nas będzie mógł doświadczyć prawdziwego spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem" - zapraszają franciszkanie. Więcej na stronie: www.poranafsm.pl
Pod koniec wakacji, od 24 do 28 sierpnia odbędzie się Golgota Młodych - spotkanie chrześcijańskiej młodzieży w Serpelicach nad Bugiem, 36 km od Białej Podlaskiej. Spotkaniu patronują co roku bracia kapucyni, a wspierają ich m.in. władze Białej Podlaskiej, członkowie Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, bezdomni wolontariusze z Kuchni dla Ubogich w Warszawie i Towarzystwa Charytatywnego im. Świętego Ojca Pio.
"Jest to czas pięciu dni wspólnego przebywania na modlitwie i trwaniu w autentycznej wspólnocie pokoju i radości. Golgota Młodych stała się dla nas wszystkich miejscem głębokiego spotkania z Jezusem Chrystusem, spotkaniem, które potrafi odmienić nasze życie" - wyjaśniają bracia kapucyni.
Golgota Młodych ma pomóc młodym w odnalezieniu prawdziwego Boga oraz odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania związane często z problemami w rodzinie lub z własnym cierpieniem. Młodzi ludzie mają możliwość dzielenia się problemami, rozmowy w grupach czy z kapłanami, osobami konsekrowanymi lub animatorami. Do takiego spędzenia czasu "Serpelice na Bugiem są najlepszym miejscem, oddalonymi od miasta z piękną przyrodą ogromną przestrzenią i malowniczym folklorem wschodu Polski" - wyjaśniają kapucyni.
Golgota Młodych jest także wydarzeniem kulturalnym, które przygotowuje wielu artystów: muzyków, plastyków, grafików i florystów. Co roku dla młodych grają m.in. New Life M czy Maleo Reagge Rockers.
Szczegółowe informacje na stronie: www.golgotamlodych.pl
W ostatnie dni wakacji (26-27 sierpnia) pod hasłem "Z Bogiem" odbędzie się V Pallotyńskie Spotkanie Młodych w Ołtarzewie pod Warszawą. Pallotyni zapraszają do szukania odpowiedzi na pytanie, jak pogłębić więź z Bogiem i jak być bliżej Niego. Młodzi będą też poznawać charyzmat zgromadzenia, któremu patronuje św. Wincenty Pallotti.
Pierwszego dnia odbędą się m.in. warsztaty nt. ojcostwa, warsztaty medytacji chrześcijańskiej oraz prezentacja Stowarzyszenia Twoja Sprawa "STOP pornografii". Zagra również zespół MATE.O. Drugiego dnia rano swoimi świadectwami wiary podzielą się reżyser Adam Woronowicz, dziennikarz Krzysztof Ziemiec i aktor Jerzy Zelnik. Odbędzie się również połączenie z młodymi uczestniczącymi w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie.
Tradycyjnie muzyczną oprawą całego PSM zajmie się schola, która będzie przygotowywać się do Spotkania przez kilkudniowe warsztaty muzyczne. Spotkaniu przewodniczyć będzie ks. Adrian Galbas SAC, przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego.
Więcej na stronie: www.spotkanie.aidg.pl