Polska od lat zmaga się z problemem depopulacji. Oczywiście nie jest wyjątkiem w skali europejskiej, ale trend jest wysoce niepokojący. Czy za 20, 30 lat aktywni zawodowo będą w stanie utrzymać starzejące się społeczeństwo?
Dane statystyczne z ostatnich lat nie pozostawiają złudzeń. 30 lat temu populacja w wieku poprodukcyjnym wynosiła w naszym kraju 13 proc. wszystkich obywateli. W tym roku procent ten wzrósł do 23. Szacunki mówią, że w 2040 roku obywateli nieaktywnych zawodowo będzie aż 33 proc., a pod koniec wieku nawet 44 proc. W tym samym czasie aktywnych na rynku pracy będzie zaledwie 55 proc. obywateli. Różnica między pracującymi a emerytami zmniejsza się zatem dość szybko, co niewątpliwie stanie się dużym wyzwaniem dla kraju. Przyczyna starzenia się populacji jest oczywista – to niska dzietność. Polska jest pod tym względem jednym z „liderów”. Poziom dzietności wynosi aktualnie 1,3 dziecka na kobietę. Tymczasem dla zastępowalności pokoleń współczynnik powinien wynosić 2,1.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.