Walka o przyszłość górnictwa: dlaczego górnicy z Bogdanki protestowali w Warszawie?

– Do roku 2030 na górnictwo wydamy około 80 miliardów złotych – mówi Jakub Wiech w nowym odcinku “Bliżej świata”. Gość Jaśminy Nowak próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy to będą dobrze wydane pieniądze państwowe. I czy górnictwo jest skazane na upadek.

Związkowcy z kopalni Bogdanka protestowali wczoraj w Warszawie. Żądali rozmów z rządem w sprawie warunków pracy oraz wpływu strategii Zielonego Ładu na sektor górnictwa. Jakub Wiech, dziennikarz gospodarczy i redaktor naczelny portalu Energetyka24.com, podkreśla, że Bogdanka jest jedną z najlepiej rokujących polskich kopalni węgla kamiennego, a jej przyszłość wygląda obiecująco. – Mimo pozytywnej kondycji przedsiębiorstwa, związkowcy decydują się na demonstrację, co rodzi pytania o przyczyny takiego działania. Dlaczego wybór miejsca protestu padł na Ministerstwo Aktywów Państwowych, a nie na Ministerstwo Przemysłu, które ma bezpośredni nadzór nad przemysłem wydobywczym? – pyta gość Jaśminy Nowak. Wiech spekuluje, że swoisty „medialny” kontekst tego wyboru mógłby przyciągnąć większą uwagę mediów, ponieważ Ministerstwo Przemysłu mieści się w Katowicach, co mogłoby ograniczyć rozgłos wydarzenia. Nasz rozmówca wskazuje na trudności związane z transformacją energetyczną i naciskami Zielonego Ładu, ale zauważa, że przyszłość Bogdanki nie jest zagrożona. Zwrócił również uwagę, że jedynie nieliczne kopalnie, takie jak Bogdanka, radzą sobie na rynku, co jest, jego zdaniem, „wyjątkiem od reguły”.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy:

Walka o przyszłość górnictwa: dlaczego górnicy z Bogdanki protestowali w Warszawie?
Gość Niedzielny

 

« 1 »

Jaśmina Nowak dziennikarka i redaktorka w Radiu Wnet. Specjalizuje się w tematyce polityki międzynarodowej i nowoczesnych technologiach. Członek Rady Programowej Forum G2, jednego z największych wydarzeń gospodarczych i największego forum gospodarczo-geopolitycznego w kraju. Współpracuje z Układem Sił, Nową Konfederacją i The Opportunity. Moderator kilkudziesięciu konferencji naukowych i politycznych.