SBB. Portret wielowymiarowy

W pięćdziesiątą rocznicę wydania pierwszej płyty SBB, która była również pierwszą w historii polskiego rocka płytą koncertową, ukazał się przepięknie wydany album poświęcony tej grupie.

Wydawnictwo jest owocem konferencji „Ze słowem biegnę do ciebie”, która odbyła się w 2021 r. w Chorzowie, też z okazji 50-lecia – tyle że powstania tego zespołu, będącego jednym z pionierów polskiego rocka progresywnego. Całość została jednak uzupełniona wieloma innymi artykułami. Jak zaznaczają we wstępie redaktorzy tej imponującej publikacji, „książka nie jest monografią, to raczej próba interdyscyplinarnego spojrzenia na fenomen SBB, oglądu z różnych perspektyw: historycznej, muzykologicznej, plastycznej, literaturo- czy kulturoznawczej”. Dzięki temu dostrzegamy, jak wielowymiarowym zjawiskiem jest śląska formacja. Choć oczywiście w centrum pozostaje muzyczna historia SBB, która – jak słusznie zauważa w jednym z artykułów Piotr Chlebowski – „spełnia się w obszarze dużej formy muzycznej”, przede wszystkim suity.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.