Światowy ład znajduje się w najpoważniejszym napięciu od czasów zimnej wojny.
Rosja prowadzi "lekkomyślną kampanię sabotażu" w całej Europie. Wielka Brytania i USA stoją w obliczu "bezprecedensowego wachlarza zagrożeń", a cały światowy ład znajduje się w najpoważniejszym napięciu od czasów zimnej wojny - ostrzegli w sobotę na łamach "Financial Times" szefowie MI6 i CIA.
"Dziś współpracujemy w kontestowanym systemie międzynarodowym, w którym nasze dwa kraje stoją w obliczu bezprecedensowego wachlarza zagrożeń" - napisali dyrektor MI6 Richard Moore i dyrektor CIA Bill Burns w pierwszym w historii wspólnym artykule szefów brytyjskiego i amerykańskiego wywiadu. "Nie ma wątpliwości, że ład światowy - zrównoważony system, który doprowadził do względnego pokoju i stabilności oraz zapewnił rosnące standardy życia, możliwości i dobrobyt - jest zagrożony w sposób, jakiego nie widzieliśmy od czasów zimnej wojny" - podkreślili.
Zaznaczyli, że "działania Rosji stanowią rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych i globalnych norm" i zwrócili uwagę, że poza działaniami zbrojnymi na Ukrainie Rosja prowadzi poprzez swoje służby wywiadowcze "lekkomyślną kampanię sabotażu w całej Europie" oraz "cyniczne wykorzystuje technologię do rozpowszechniania kłamstw i dezinformacji, mających na celu wbicie klina między nas".
Nie wymienili żadnych konkretnych przykładów, ale w ostatnich miesiącach w różnych krajach europejskich doszło do serii tajemniczych aktów sabotażu i podpaleń infrastruktury, a według doniesień, amerykański wywiad udaremnił również domniemany rosyjski spisek, mający na celu zamordowanie dyrektora generalnego wiodącego niemieckiego producenta broni.
Moore i Burns podkreślili, że w kwestii pomocy dla Ukrainy "utrzymanie kursu jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Putinowi nie uda się zniszczyć suwerenności i niepodległości Ukrainy".
Zwrócili uwagę, że konflikt zademonstrował wpływ technologii na pole bitwy. "Ukraina jest pierwszą wojną tego rodzaju, która połączyła oprogramowanie open-source z najnowocześniejszą technologią pola bitwy, wykorzystując komercyjne i wojskowe zdjęcia satelitarne, technologię dronów, cyberwojnę o wysokim i niskim stopniu zaawansowania, media społecznościowe, wywiad open-source, bezzałogowe statki powietrzne i morskie oraz operacje informacyjne - a także wywiad ludzki i sygnałowy - w tak nieprawdopodobnym tempie i skali" - napisali.
Jeśli chodzi o inne zagrożenia, wskazali na Chiny jako "główne wyzwanie wywiadowcze i geopolityczne XXI wieku", poruszyli kwestię tajnych działań, jaką ich agencje wykonują, aby zmniejszyć ryzyko szerszego konfliktu na Bliskim Wschodzie i ujawnili, że MI6 i CIA "nieustannie pracują nad osiągnięciem zawieszenia broni w Strefie Gazy", a także zwrócili uwagę na odradzające się zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego
Z Londynu Bartłomiej Niedziński