Nie dajmy się oderwać od pobożności maryjnej. To jest nasza moc - mówił dziś abp Józef Michalik podczas Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Chłopicach koło Jarosławia.
„Nie dajmy się oderwać od pobożności maryjnej. Polska wiara jest wiarą nasyconą pobożnością maryjną. Nie żałujcie wysiłku, uczcie dzieci, młodych, zachęcajcie do Matki Bożej. Nauczą się od nas starszych i zbawią się, uratuje ich Bóg przez ręce Matki Najświętszej” - zachęcał abp Józef Michalik. Metropolita przemyski stwierdził, że szatan ośmiesza tę pobożność i ustami „pseudokatolików” nazywa dewocyjnością i ludową pobożnością, jednak jest to „ludowa moc, która płynie ze zjednoczonych serc przez Maryję z Bogiem”.
„Szatan bardzo nie lubi Matki Bożej i boi się Jej, bo on jest w pysze skoncentrowany na sobie, a Ona jest pokorna. Ona wie, że nic nie znaczy bez Boga. Nie pomoże kradzież obrazu czy bluźniercza dłoń wyciągnięta przeciwko miejscom świętym, nie pomniejszy to kultu Matki Bożej, bo ten kult jest w nas” - mówił abp Michalik.
Przypominał także o szczególnej cesze modlitwy chrześcijańskiej, jaką jest wspólnotowość. „Każda modlitwa jest dobra, ale nasza modlitwa chrześcijańska jest dążeniem do modlitwy wspólnej. Nie bez znaczenia jest czy odmawiamy pacierz razem, z mężem, żoną, dziećmi, nawet gośćmi, którzy przychodzą do nas. Przeżyjmy razem uwielbienie Boga” - powiedział przewodniczący KEP.
Kult Matki Najświętszej w Chłopicach trwa od końca XV wieku. Znajdujący się obecnie w świątyni obraz Matki Bożej Pocieszenia został namalowany w 1995 r. przez Edwarda Polita z Rzeszowa. Uroczystego poświęcenia dokonał 30 czerwca tegoż roku abp Józef Michalik. Była to kopia pochodzącego z XVII w. oryginału, który został skradziony w 1992 r. Sprawcy nie zostali wykryci, a obrazu nie udało się odzyskać.
W 2001 r. została zakończona renowacja zabytkowych polichromii z końca XVIII w. przedstawiających apostołów oraz Matkę Najświętszą. Obok kościoła znajduje się grota oraz stacje Drogi Krzyżowej oraz Pieta.
Opiekę nad sanktuarium sprawują księża diecezjalni. W parafii od przeszło 100 lat pracują także siostry służebniczki.