Wejdą czy nie wejdą? Jak wyglądał ostatni dzień przed rozpoczęciem II wojny światowej?

Pod wieloma względami sytuacja – zarówno polityczna, jak i w życiu codziennym – przypominała to, co działo się w lutym 2022 w Ukrainie. Wśród zwykłych ludzi strach mieszał się z nadzieją, w kuluarach dyplomaci prowadzili grę o wszystko.

To był słoneczny, upalny czwartek. 31 sierpnia 1939 r. W normalnych czasach byłby to ostatni dzień wakacji. Jednak w Polsce władze zdecydowały o przesunięciu rozpoczęcia roku szkolnego na 11 września. Powód? Gigantyczne napięcie związane z sytuacją międzynarodową i obecne jak uwierający kolec w głowach wszystkich pytanie: czy Niemcy zaatakują Polskę?

Tak silne napięcie Europa przeżywała już rok wcześniej, gdy III Rzesza postawiła twarde warunki dotyczące położonego na terenie Czechosłowacji Kraju Sudetów. Wtedy jednak, pomijając zresztą zdanie samych Czechów i Słowaków, europejskie mocarstwa postanowiły zaspokoić imperialny głód nazistowskiego potwora i oddać Niemcom ogromne tereny Czechosłowacji w zamian za obietnicę nierozpoczynania wojny w Europie.

Sudetenland nie zaspokoił apetytu Hitlera. Krótko potem Niemcy wystosowali kolejne żądania, tym razem wobec Polski. Włączenie Wolnego Miasta Gdańsk do Rzeszy i eksterytorialny korytarz drogowo-kolejowy łączący Niemcy z ich oddzielonym polskim Pomorzem terytorium Prus Wschodnich były głównymi z warunków. W tle jednak widniała groźba wciągnięcia II RP w sojusz przeciwko Sowietom i de facto podporządkowanie polskiej polityki zagranicznej nadrzędnym interesom Berlina.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.