Wizyta premiera Indii w Polsce i jej wpływ na relacje międzynarodowe

Indie mogą wyprzedzić gospodarczo Chiny. W nowym odcinku „Bliżej świata” Jaśmina Nowak rozmawia z dr. Bruno Surdelem, ekspertem ds. polityki międzynarodowej i polityki Indii.

Niedawna wizyta premiera Indii Narendry Modiego w Polsce odbyła się w kontekście rosnącej pozycji tego państwa na arenie międzynarodowej. Indie, jako najludniejszy kraj świata oraz piąta co do wielkości gospodarka, wyprzedzając Wielką Brytanię, stają się coraz ważniejszym graczem w globalnej polityce. Jak zauważa dr Bruno Surdel, wizyta Modiego w Polsce i jego rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem mogą otworzyć szanse wzmocnienia relacji między Polską a Indiami, szczególnie w sferze gospodarczej. 

Spotkanie odbyło się po 45 latach od ostatniej wizyty indyjskiego premiera w Polsce i jest istotnym krokiem w kierunku umocnienia więzi między obydwoma krajami. Była to również pierwsza podróż Modiego do demokratycznej Polski oraz jego pierwszy przystanek w walczącej Ukrainie od rozpoczęcia konfliktu. – Najważniejsze jest to, że wizyta w ogóle się odbyła, a sam fakt zrealizowania spotkania świadczy o rosnącej wadze Azji w międzynarodowej polityce – podkreśla B. Surdel.

Jak zauważa ekspert, Indie mają aspiracje do bycia liderem Globalnego Południa; muszą lawirować między Zachodem a Chinami, co można dostrzec także na przykładzie Rosji i Ukrainy. Premier Modi w swoich ostatnich rozmowach z Putinem dążył do zaspokojenia potrzeb energetycznych Indii, które są kluczowe dla dalszego rozwoju gospodarki. Rosyjska ropa naftowa stanowiła aż 44 proc. importu Indii w ostatnim miesiącu, w porównaniu do zaledwie 2 proc. w 2021 roku. Z drugiej strony premier Indii spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim i przekazał mu słowa wsparcia oraz gotowości do negocjacji z Rosją. Delhi stara się zachować równowagę między największymi graczami – USA, Chinami i Rosją.

Wizyta Modiego w Polsce i Ukrainie otwiera nowe możliwości dla polsko-indyjskich relacji, zwłaszcza w kontekście współpracy w obszarze bezpieczeństwa. Jednocześnie polska scena analityczna stoi przed poważnymi wyzwaniami. Likwidacja Ośrodka Badań Azji w Polskiej Akademii Sztuki Wojennej budzi niepokój wśród ekspertów. Usunięcie instytucji zajmującej się bezpieczeństwem Azji znacząco osłabi zdolności analityczne polskiego wojska w obliczu rosnącego znaczenia tego regionu. Kluczowe jest dziś to, by Polska nie traciła z oczu znaczenia i dynamiki wydarzeń w Azji oraz utrzymała zdolność efektywnej analizy tego strategicznego regionu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:

Wizyta premiera Indii w Polsce i jej wpływ na relacje międzynarodowe
Gość Niedzielny
« 1 »

Jaśmina Nowak