Dynamit, ukryty w bukiecie kwiatów, podłożono bezpośrednio pod obrazem Matki Bożej z Guadalupe w katedrze w stolicy Meksyku.
Świętokradczy zamach, przeprowadzony rankiem 14 listopada 1921 roku w sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe, na czczony przez Meksykanów wizerunek Maryi wywołał powszechne oburzenie. Obraz pozostał jednak nietknięty, chociaż wybuch uszkodził ołtarz i rzeźby. Mosiężny krucyfiks, który wygiął się w jego wyniku, znajduje się obecnie w muzeum przy świątyni. Zamach, dzieło antykatolickiego fanatyka, był atakiem nie tylko na Kościół i religię. Matka Boża z Guadalupe, patronka Meksyku, odegrała także ważną rolę w kształtowaniu narodowej tożsamości Meksykanów. Pojawiała się na sztandarach powstańców walczących o uniezależnienie się od Hiszpanii. Zawołaniem bitewnym cristeros – powstańców walczących z ateistycznym rządem Meksyku w latach 1926–1929 – był okrzyk: „Niech żyje Chrystus Król! Niech żyje Niepokalana Matka Boska z Guadalupe!”. O Jej znaczeniu dla Meksykanów świadczą dzisiaj miliony wiernych odwiedzających to sanktuarium.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Edward Kabiesz Dziennikarz działu „Kultura”, w latach 1991–2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk.