Obrońcy życia na całym świecie chcą, by oficjalnym patronem ruchu został bł. Jana Paweł II. W liście do Benedykta XVI przedstawiciele Światowej Krucjaty Modlitwy w intencji obrony życia człowieka (World Prayer for Life) podziękowali za niedawną beatyfikację papieża-Polaka, podkreślając wielkie zaangażowanie błogosławionego w obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Poprosili także Ojca Świętego, by ustanowił Jana Pawła II oficjalnym patronem obrońców życia.
Ks. Frank Pavone, dyrektor organizacji „Księża za Życiem” przypomniał w rozmowie z portalem LifeSiteNews, że oddanie i entuzjazm Jana Pawła II w sprawie obrony życia kształtowały cały jego pontyfikat. Judie Brown, przewodniczącą organizacji American Life League i członkini Papieskiej Akademii „Pro Vita”, zwróciła z kolei uwagę, że beatyfikacja zmarłego ponad 6 lat temu papieża „nadaje wagę jego wysiłkom jako faktycznego lidera światowego ruchu obrony życia”. W liście do Benedykta XVI obrońcy życia określają encyklikę Jana Pawła II „Evanagelium vitae” jako „proroczą”, będącą „drogowskazem w służbie obrony życia”. Członkowie Światowej Krucjaty Modlitwy wezwali wszystkie organizacja pro-life, by wsparły prośbę do Benedykta XVI, która ma na celu ustanowienie bł. Jana Pawła II patronem obrońców życia na całym świecie.
Światowa Krucjata Modlitwy w intencji obrony życia człowieka została zapoczątkowana na II Światowym Modlitewnym Kongresie dla Życia, który odbył się w Centrum Kultu Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach w 2007 roku. Inicjatywę tę pobłogosławili kardynałowie i biskupi z całego świata, m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz bp Tadeusz Rakoczy – ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajdował się niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny KL Auschwitz-Birkenau.
13 października 2007 roku, w 90. rocznicę Objawień Fatimskich, w łagiewnickim sanktuarium obrońcy życia rozpoczęli modlitwę w intencjach przebłagania Miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia każdego człowieka oraz zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od poczęcia aż do naturalnej śmierci.