Śnieżka jest rozpoznawalna dzięki charakterystycznym „spodkom” obserwatorium meteorologicznego. Na szczycie jest jednak jeszcze jeden budynek. To kaplica pw. św. Wawrzyńca. Jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce i czynnym obiektem sakralnym.
Wielu odpoczywających w Kotlinie Jeleniogórskiej uważa, że wejście na Śnieżkę jest obowiązkowym punktem programu. Na najwyższy szczyt Sudetów można się dostać kilkoma szlakami o różnej trudności. Ci, którzy mają trochę mniej sił, mogą skorzystać z kolejki linowej z Karpacza na Kopę (a stamtąd już tylko około godzinna wędrówka do celu) lub z kolei gondolowej na sam szczyt z czeskiego Pecu pod Śnieżką. Te wszystkie ułatwienia sprawiają, że zwłaszcza w sezonie letnim na szczycie są tłumy. Trudno się temu dziwić, bo wrażenia wizualne są wspaniałe. Śnieżka to bowiem „łysa” góra, z której rozpościerają się piękne widoki. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona również bardzo kapryśna. Średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni. Celsjusza tylko przez około 100 dni w roku. Do tego należy zwrócić uwagę na silny wiatr, który nie jest tam niczym niezwykłym. To „cieplejsze” okienko pogodowe trwa tylko do połowy września. Wybierając się na wycieczkę, warto więc zabrać grubsze ubrania.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Karol Białkowski Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia teolog o specjalności Katolicka Nauka Społeczna, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wieloletni prezenter i redaktor wrocławskiego Katolickiego Radia Rodzina, korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej, a od 2011 roku dziennikarz „Gościa”. Przez prawie 10 lat kierował wrocławską redakcją GN.