Odrodzenie polskiej komedii? Co się dzieje, gdy kabareciarz wkracza na duży ekran?

„Wróbel” Tomasza Gąssowskiego jest dowodem na to, że polska komedia odradza się z marazmu symbolizowanego zblazowaną miną Tomasza Karolaka i kroczy w bardzo ciekawą stronę. Rola Jacka Borusińskiego znanego głównie z kabaretu Mumio jest zjawiskowa i przypomina kreacje Billa Murraya w subtelnych tragikomediach Jima Jarmuscha.

Nie jest to przesadne porównanie, choć oczywiście trudno jest zestawiać ze sobą drogę absolutnej legendy, jaką jest Murray i Borusińskiego, którego wciąż znamy głównie z polskiego kabaretu. Tej najlepszej wersji kabaretu (Mumio obok Kabaretu na Koniec Świata to jedyne, co w tej gałęzi polskiej rozrywki cenię), ale wciąż kabaretu. Jest jednak coś, co obu komików łączy. Murray wyrósł z tradycji Saturday Night Live i potem dał kinu ikoniczne komediowe role w kinie Harolda Ramisa czy Ivana Reitmana. To jednak Sofia Coppola, Jim Jarmusch i Wes Anderson zobaczyli w nim przykrytą maską wesołka melancholię, która pozwoliła mu stworzyć wybitne tragikomiczne kreacje aktorskie w „Między słowami” czy „Broken Flowers”. Borusiński do tej pory grał epizody w bardzo mainstreamowych polskich komediach („Pokaż kotku, co masz w środku”, „Listy do M 5”, „Zołza”), ale przecież sam wyreżyserował eksperymentalny „Hi Way”, nakręcony w czasie (2006 rok) erupcji popularności Mumio i pojawił się w „Angelusie” absolutnie odrębnego twórcy, jakim jest Lech Majewski. Ambicje na pokazanie innej twarzy Borusiński zawsze więc miał. Jednak dopiero pojawienie się na jego drodze Tomasza Gąssowskiego może być dla jego wizerunku przełomem.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Łukasz Adamski krytyk filmowy i publicysta. Dyrektor artystyczny festiwalu Freedom Film Festiwal/Kameralne Lato. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „krytyka filmowa”. Współautor audycji filmowych w Polskim Radio24, Radio Dla Ciebie i Polskim Radio Olsztyn. W TVP Kultura był współgospodarzem „Czwartkowego Klubu Filmowego” i „Wieczoru Kinomana”, prowadzącym studio festiwalowe na międzynarodowym festiwalu EnergaCamerimage oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor licznych wywiadów z filmowcami z polski i Hollywood.