Uhonorowani za zasługi dla kultury chrześcijańskiej

Danuta Waberska, znana poznańska malarka, i prof. Andrzej Legocki, wybitny chemik i biolog molekularny, otrzymali od abp. Stanisława Gądeckiego nagrodę za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej.

Uroczystość odbyła się 29 czerwca w rezydencji arcybiskupa poznańskiego. W laudacji prof. Renata Rogozińska podkreśliła, że Danuta Waberska 26 lat swojego życia poświęciła służbie Kościołowi i sztuce religijnej. – W 1985 r. nastąpił w jej światopoglądzie wielki duchowy przełom – zauważyła prof. Rogozińska. Podczas uroczystości podkreślono, że w jej malarstwie ważną rolę odgrywa światło utożsamiane z transcendencją i będące źródłem duchowych znaczeń.

Malarka sięga do tematów sakralnych inspirowanych tematyką biblijną i wiarą, a wykonane przez nią wizerunki Jezusa Miłosiernego uświęcają i uświetniają liczne świątynie Poznania. Waberska jest również autorką obrazów św. Edyty Stein, św. Faustyny Kowalskiej, św. Rafała Kalinowskiego, a także wizerunków przedstawiających Matkę Bożą. – Wierność sztuce sakralnej wymaga poświęceń. Danuta Waberska zapłaciła za wierność swojej sztuce wysoką cenę – stwierdziła prof. Rogozińska.

Z kolei prof. Tomasz Jasiński z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w laudacji pod adresem prof. Andrzeja Legockiego zauważył, że jest to postać niezwykła ze względu na dorobek naukowy i działalność społeczną.

Były prezes Polskiej Akademii Nauk odtworzył założoną przez hr. Władysława Zamoyskiego Fundację Zakłady Kórnickie, skasowaną na mocy dekretu Bieruta. Jego inicjatywą było też wydanie przez fundację Biblii Jakuba Wujka. – Jest wybitnym kontynuatorem wielkich polskich patriotów kochających ojczyznę – mówił o Andrzeju Legockim prof. Jasiński.            

Abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę, że sztuka tworzona przez Danutę Waberską, zwłaszcza obrazy Miłosierdzia Bożego, jest wyrazem czegoś głębszego niż to, co nierzadko prezentuje malarstwo współczesne, bliższe upadkowi sztuki. Kierując słowa uznania dla zasług prof. Legockiego, metropolita poznański stwierdził, że jego droga naukowa i działalność społeczna są drogowskazami, jak wnosić wiarę w cywilizację XX i XXI wieku.   

Laureaci otrzymali medale z brązu. Na awersie wyryto sylwetki oraz łacińskie imiona świętych Piotra i Pawła, a na rewersie – herb abp. Gądeckiego z jego imieniem, nazwiskiem i tytułem piastowanej godności.
Nagroda za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej wręczana jest rokrocznie w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, którzy są patronami miasta i miejscowej katedry.

 

« 1 »
TAGI: