– Jezusa z Bom Jesus do Monte w Bradze nazwano dobrym, bo nawet na krzyżu przebacza oprawcom, unosząc dwa palce przybitych dłoni – mówi ks. João Paulo Coelho Alves, rektor sanktuarium. – To unikatowe w skali świata przedstawienie Zbawcy.
Patrząc na Dobrego Jezusa z Bragi, nie waham się prosić: „Pobłogosław mi, choć nieustannie podaję gwoździe przybijającym Cię, ścierając z nich rdzę, by wciąż błyszczały jak nowe”. Nieprzypadkowo na trasie wiodącej do bazyliki mniejszej Bom Jesus do Monte, czyli Dobrego Jezusa z Góry, w kaplicach męki Pańskiej moją uwagę zwróciło kilka rzeźb przedstawiających tak zwanych zwykłych ludzi, podających gwoździe oprawcom Jezusa. Wizerunek błogosławiącego Ukrzyżowanego nie znajduje się w głównym ołtarzu świątyni, ale w mniej eksponowanej bocznej kaplicy. Prowadzi nas do niej ks. João Paulo Coelho Alves od 17 lipca 2019 r. piastujący funkcję rektora sanktuarium, a równolegle będący kanclerzem archidiecezji Braga, żebyśmy mogli poznać tajemnicę tego miejsca. Nie jest nią męka Pańska przypominana od pierwszego schodu, na który trzeba wejść, zdążając tutaj. Ale przebaczenie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Barbara Gruszka-Zych Dziennikarka działu „Kultura”. W „Gościu” od 1988 r., reportażystka, poetka, pisarka, krytyk literacki. Należy m. innymi do: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Opublikowała też zbiory reportaży oraz książki wspomnieniowe. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Wybory jej wierszy zostały wydane po litewsku i rosyjsku w Kownie, Wilnie, Petersburgu i Petersburgu i Wilnie.